highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

صرفه جویی در زمان و هزینه بازرسی به کمک اسکنرهای ایکس ری

اسکنرهای ایکس ری برای حمل و نقل زمینی

دستگاه‌های بازرسی کانتینر و کامیون ایکس‌ ری با استفاده از سیستم تصویربرداری ناوگان حمل ‌و نقل زمینی را تحت بازرسی خود قرار می‌دهد. با استفاده از این سامانه‌‎ی هوشمند در جاده‌ها و مرزهای کشور، می‌توان کالاهای موجود در کانتینرها را بدون توقف‌های طولانی و در کوتاه‌ترین زمان بررسی کرد؛ بر این اساس اسکنرهای ایکس ری قابلیت تشخیص کالای قاچاق، مواد مخدر، مواد منفجره و قاچاق انسان را داشته و سرعت بازرسی کامیون‌ها را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد.

با استقرار دستگاه های ایکس ری فرآیند انجام بازرسی برای هر خودرو ناوگان سنگین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه است. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که در حال حاضر خسارت‌های وارد شده به بار و محموله‌ها در طی انجام بازرسی فیزیکی کاهش یافته است چرا که تنها موارد مشکوک به حمل کالای‌های قاچاق بازرسی می‌شوند.


آیا سلامت رانندگان به خطر می افتد؟

البته چندی قبل، برخی از رانندگان ناوگان سنگین نسبت به استقرار و استفاده از دستگاه‌های ایکس ری جاده‌ای ابراز نارضایتی کردند؛ نگرانی آن‌ها به شایعاتی برمی‌گردد که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود. ادعاهایی از جمله اینکه ممکن است استفاده از این سامانه و تردد رانندگان از بین اشعه‌های ایکس ری، سلامتی آن‌ها را به خطر انداخته و در طولانی مدت باعث بروز بیماری‌های گوناگون مانند سرطان ‌‎شود.
در این خصوص حامد گودرزی، رئیس دفتر نظارت بر فرآیندهای گمرکی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت : تمامی دستگاه‌های تولید شده در حین به کارگیری مورد نظارت و بازرسی قرار گرفته و هیچکدام از آن‌ها نمی‌توانند خارج از استانداردهای جهانی اشعه مورد استفاده قرار گیرند.

اسکنرهای ایکس ری

کاهش هزینه‌های زمانی و مالی رانندگان با اسکنرهای ایکس ری

محمدامین پاکشیر، مسئول حفاظت پرتویی سامانه ایکس ری با تأکید بر ضرورت هوشمند شدن فرآیند نظارت بر ناوگان باری کشور گفت: متأسفانه کشور ما گرفتار قاچاق کالا و ترانزیت مواد مخدر بوده و بازرسی های فیزیکی و سنتی نمی تواند آنطور که باید تخلفات را کشف کند همچنین روش های قدیمی هزینه های بسیاری را به نهاد های نظارتی تحمیل می کرد و از رانندگان زمان زیادی را صرف می کردند و در آخر نتیجه عادلانه نبود و بازرسی ها با سلایق شخصی صورت می گرفت.


مقابله با ورود اسکنرهای ایکس ری و صادرات تولید داخلی

محمدامین پاکشیر در ادامه گفت: در ده های گذشته اسکنرها از شرکت‌های چینی خریداری می‌شد که متأسفانه علی‌رغم هزینه‌های زیاد کارایی مناسبی برای کشور نداشت و عملاً دستگاه‌ها از پشتیبانی فنی لازم برخوردار نبودند.
از سال ۱۳۹۵ دستگاه‌های اسکنر توسط شرکت‌های بومی ساخته شدند و تاکنون ۴ دستگاه تحویل نهادهای نظارتی شده است و در حال ساخت دستگاه های بیشتری هستیم تا بتوانیم در زمینه صادرات پیشرفت داشته باشیم.


در پایان

بنابر توصیه مقام معظم رهبری در مورد لزوم بازرسی کامل کانتینرهای کالا در بنادر به جهت جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق در سال ۹۶، چندین شرکت دانش‌بنیان از جمله سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع اقدام به طراحی و ساخت دستگاه‌های ایکس ری جاده‌ای و کامیونی کردند. مهدی میراشرفی رئیس گمرک نیز به نقش تأثیرگذار شهید فخری زاده در طراحی بومی این دستگاه اشاره کرده است؛ شهید فخری زاده با مدیریت و تلاش خود توانست ایران را در زمره معدود کشورهای سازنده دستگاه مهم ایکس ری کامیونی قرار دهد. این در حالی است که پیش از این واردات هر دستگاه ایکس ری نزدیک به ۴ میلیون دلار هزینه ارزی به کشور تحمیل می‌کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر

date_range دی 22, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله