highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

حوزه حمل ‌و نقل نیازمند چه تحولاتی است؟

حوزه حمل و نقل

احمد زمانیان یزدی رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی در خصوص تحولات حوزه حمل و نقل گفت: از هفته حمل‌ونقل سال گذشته تا امروز، تحول عظیمی در این بخش اتفاق نیفتاده‌، حمل‌ونقل اساس و پایه اقتصاد است و اگر حمل‌ونقل روان و ارزان باشد، کالا با قیمت پایین به دست مصرف‌کننده می‌رسد.


تغییرات حمل و نقل بین المللی با کشور های همسایه در سال اخیر

زمانیان اظهار کرد: با توجه به  نزدیک به ۱۰ ماه است که تمامی مردم  به‌ نوعی درگیر ویروس کرونا هستند که این ویروس بر تمام حوزه‌های اقتصادی اثر گذاشته‌ و حمل‌ونقل نیز از این موضوع مستثنی نیست. در حوزه حمل‌ونقل در داخل کشور، همچنان ترددها و حمل کالا انجام می‌شود و رانندگان در این بخش مشغول هستند اما اثرات ویروس کرونا در زمینه حمل و نقل بین‌المللی بسیار بیشتر بوده و باعث شده تا حدود ۱۰ ماه به این دلیل که ترکمنستان به بهانه کرونا مرزهای خود را روی تردد ناوگان بست، بخشی از فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل رانندگان و ناوگان ایرانی به مقصد کشورهای آسیای میانه که باید از مرزهای ترکمنستان عبور می‌کردند، تقریبا متوقف شود و فعالیت چندانی نداشته باشند.

تحولات حوزه حمل و نقل

در مورد سایر کشور ها مانند افغانستان زمانیان افزود: فعالیت تجاری با افغانستان همچنان به خوبی انجام می‌شود و افغانستان از ابتداء شیوع ویروس کرونا، مرزهای خود را نبست. با توجه به اینکه حجم کالای صادر شده برای افغانستان در این مدت افزایش پیدا کرد، چالش‌هایی در مرز دوغارون افغانستان ایجاد شد که توقف کامیون‌ها در این مرز را به‌ دنبال داشت.

زمانیان‌ اضافه کرد: ما در انجمن صنفی شرکت حمل و نقل بین المللی در این قضیه ورود پیدا کردیم، نظراتی کارشناسی برای رفع این چالش دادیم و از بخش دولتی خواستیم تا هرچه زودتر در زمینه توقف‌های طولانی‌مدت کامیون‌ها در مرز دوغارون ورود پیدا کرده و شرایط را به حالت قبل بازگردانند.


مشکلات حمل و نقل با کشور افغانستان

رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی  با توجه به اینکه توقف‌های طولانی، هم کامیون‌داران را متضرر می‌کند و هم شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی از این توقفات طولانی‌مدت متضر شده و کرایه‌ها به طرز سرسام‌آوری افزایش پیدا می‌کند افزود: از طرفی تجار افغانی با توجه به افزایش هزینه‌های حمل و نرسیدن به موقع کالا نیز متضرر می‌شوند.

وی در خصوص اقدام بخش دولتی در مرز دوغارون تصریح کرد: بخش دولتی در این قضیه ورود پیدا کرد و تلاش کردند تا ساعات کار گمرک دوغارون افزایش پیدا کند، در نتیجه به ساعت کار ۷ صبح تا ۱۰ شب رسید، بنابراین در حال حاضر وضعیت دوغارون تا حد زیادی عادی شده و بخش دولتی و خصوصی در رسیدن شرایط به حالت نرمال و عادی تلاش زیادی کرده‌اند.

زمانیان یزدی اظهار امیدواری کرد که در شرایطی که کار و فعالیت شرکت‌ها و رانندگان حمل‌ونقل بین‌المللی آسیب‌پذیر شده، دولت به هر نحو ممکن اعم از ارائه تسهیلات ارزان قیمت و… تا حدودی این آسیب‌ها را جبران کند.

وی با اشاره به لزوم اصلاح وضعیت بنگاه‌داران حمل‌ونقل بیان کرد: اگر وضعیت فعالیت بنگاه‌های اقتصادی به همین شکل ادامه پیدا کند، این بنگاه‌ها تعطیل خواهند شد و تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی در حوزه حمل‌ونقل باعث می‌شود تا بیکاری در جامعه ایجاد شود، بنابراین باید تدابیری اندیشیده شده و رایزنی‌های بیشتری توسط دولت با ترکمنستان انجام شود تا ترکمنستان اجازه عبور کامیون‌ها در خاک این کشور را بدهد.

زمانیان یزدی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های رانندگان در بخش حمل‌ونقل موضوع افزایش هزینه‌ها خصوصا افزایش هزینه بسیار زیاد لاستیک است گفت : هزینه بالای سرویس‌های کامیون‌ها اعم از روغن و… نیز یکی دیگر از چالش‌های رانندگان در این بخش بوده که بخشی از این موضوع به نوسانات ارز باز می‌گردد.


تحولات حوزه حمل و نقل و تاثیر آن بر اقتصاد کشور

وی در خصوص اهمیت حمل‌ونقل در اقتصاد کشور گفت: حمل‌ونقل اساس و پایه اقتصاد است و اگر حمل‌ونقل روان و ارزان باشد، کالا با قیمت پایین به دست مصرف‌کننده که تمام ملت ایران هستند، می‌رسد اما اگر هزینه‌ها بالا و زمان طولانی باشد، قیمت تمام‌شده کالا بالا می‌رود و مصرف‌کننده در این میان متضرر می‌شود.

رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی با اشاره به لزوم نوسازی ناوگان‌ها تصریح‌ کرد: دولت در زمینه نوسازی ناوگان اقداماتی در دست دارد و امیدواریم شرایط به گونه‌ای باشد که ناوگان‌های فرسوده ما هرچه زودتر از رده خارج شوند و ناوگان نوسازی شود تا سرعت عمل بیشتر شده و استهلاک و هزینه‌ها کاهش پیدا کند.

منبع خبر : ایسنا

date_range آذر 29, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله