highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

بیمه حمل و نقل بین المللی کالا

این روزها که بازار بیمه داغ شده، افرادی که حمل و نقل بین المللی کالا انجام می‌دهند، این حق را دارند که با خیال راحت کالا و بار خود را حمل کنند و در صورت بروز حادثه و اتفاق ناگوار و پیش‌بینی نشده، خسارت وارد شده را جبران شود.

بیمه حمل و نقل بین المللی کالا یا بیمه باربری، قدیمی‌ترین بیمه در عرصه بازرگانی است. به همین منظور، بیمه حمل کالا و بار، بیمه‌ای است که به واسطه آن، بیمه‌گر هزینه‌ای بابت حق بیمه از افرادی که قصد دارند کالایی را حمل و نقل کنند، دریافت می‌کند و در مقابل متعهد می‌شود که درصورت وقوع خطرهایی که در قرارداد بیمه ذکر شده است، زیان وارد شده به کالا را جبران کند.

این نوع بیمه، در اکثر کشورهای دنیا قوانین و مقررات یکسانی دارد و می‌توان به راحتی با سایر کشورها ارتباط برقرار کرد و هماهنگی‌های لازم در این مسئله را انجام داد.

بیمه حمل و نقل

چه کسانی نیاز به پوشش بیمه باربری دارند؟

افرادی که می‌خواهند کالایی جابجا کنند، یا واردکنندگان و صادرکنندگان کالا، همچنین شرکت‌ حمل و نقل داخلی و بین‌المللی و شرکت‌های بازرگانی و توزیع‌کنندگان کالا افرادی هستند که می‌توانند از این بیمه استفاده کنند و مجموعه و کالای خود را تحت پوشش بیمه باربری قرار دهند.


انواع بیمه ‌نامه باربری

بیمه باربری نیز مانند سایر بیمه‌ها، انواع مختلفی دارد که هر کدام از انواع آن برای موارد خاصی استفاده می‌شود و بیمه‌گذار از بهره و مزیت به خصوصی برخوردار می‌شود.
در ادامه به انوع بیمه‌نامه حمل و نقل کالا خواهیم پرداخت.


1/ بیمه باربری داخلی

در این نوع بیمه باربری، مبدأ و مقصد در داخل کشور است. به این شکل که برای حمل و نقل داخلی در داخل کشور از این بیمه استفاده می‌شود و تمامی قوانین و مقررات آن، تابع قوانین و مقررات داخل کشور است.

2/ بیمه حمل و نقل زمینی

بیمه حمل و نقل زمینی، یکی دیگر از انواع بیمه‌نامه است که برای خطرات رایج در عرف حمل و نقل زمینی استفاده می‌شود. افرادی که می‌خواهند کالای خود را از طریق خشکی و به شیوه حمل و نقل زمینی جابجا کنند، باید بار خود را تحت پوشش این بیمه قرار دهند.این بیمه خطراتی از جمله آتش سوزی، سرقت، تصادف و چپ شدن و عدم تحویل کالا و هرگونه بروز حادثه که برای وسیله حمل و نقل رخ داده است را جبران می‌کند.

معمولاً اعتبار این بیمه‌نامه از زمان تحویل کالا بیمه شده به شرکت حمل و نقل آغاز می‌شود و تا زمان تحویل کالا به مقصد پایان می‌یابد، اما اگر صاحب کالا تا 8 روز، آن را دریافت نکند، اعتبار بیمه نامه منقضی خواهد شد. لازم به ذکر است مشکلاتی از جمله: عیب ذاتی کالا مانند تبخیر شدن، موش خوردگی، کرم زدگی و بروز مشکل ناشی از بسته‌بندی نامناسب شامل بیمه نخواهد شد.

3/ بیمه حمل و نقل دریایی

بیمه حمل و نقل دریایی، ابتدا برای پوشش خطرات ناشی از دزدان دریایی و آتش سوزی بوده اما در حال حاضر، برای خطراتی که در راه سفر دریایی کالا را تهدید می‌کند، استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر تصادف کشتی با یک کشتی دیگر، یا آتش سوزی در دریا، ریختن کالاها در دریا برای نجات کشتی و غیره.
این نوع بیمه، کالا را از محل مبدأ حمل بار تا مقصد و تحویل بار پوشش می‌دهد. همچنین این نوع بیمه، یکی از اسناد مورد نیاز برای گشایش اعتبار در بانک است. لازم به ذکر است مدت اعتبار این بیمه‌نامه، از زمان تحویل کالا به مقصد تا 60 روز است.

بیشتر بدانید: حمل و نقل هوایی

3/ بیمه حمل و نقل هوایی

صنعت باربری بین المللی هوایی در سال های اخیر پیشرفت های بسیاری داشته است و شرکت های حمل و نقل بین المللی و شرکت های بیمه ای بسیاری در پی ایجاد پوشش های بیمه ای متنوع برای حمل بار هوایی بوده و هستند. وجود بیمه در حمل بین المللی کالا ریسک انتقال کالا را کاهش می دهد. شرکت لتکا آبی کیش یکی از شرکت های حمل و نقل است که بیمه های مختلف حمل و نقل را ارائه می دهد.

بیمه حمل و نقل بین‌ المللی

بیمه حمل و نقل بین‌ المللی، به سه دسته وارداتی، صادراتی، ترانزیت تقسیم می‌شود. این دسته‌بندی بر اساس مبدأ و مقصد کالا می‌باشد. در ادامه به توضیح این سه دسته می‌پردازیم.

1/ بیمه نامه وارداتی

باربری وارداتی به حمل و نقلی تلقی می‌شود که از خارج از کشور، به مقصد ایران انجام می‌شود. طبیعتاً این نوع بیمه، خطراتی که کالا و بار وارداتی را تهدید می‌کند، پوشش می‌دهد. سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بازرگانی می‌توانند برای اجناس وارداتی خود، از این بیمه استفاده کنند. همچنین این بیمه‌نامه یکی از اسناد مهم برای گشایش اعتبار در بانک‌هاست و هدف آن، حفظ منافع بازرگانان و واردکنندگان کالا است. این بیمه‌نامه، با شرایط مختلفی از قبیل A ، B ، C و Total Loss(خسارت کلی) صادر می‌شود. نرخ حق بیمه و موارد پرداختی، با توجه به شرایط حمل و نقل، نوع وسیله حمل، نوع کالا و بسته‌بندی و همچنین با توجه شرایط آب و هوا محاسبه می‌گردد.

2/ بیمه نامه صادراتی

این نوع باربری، در مقابل باربری وارداتی است، به این معنا که حمل بار از کشور ایران به مقصد یک کشور خارجی انجام می‌شود. شرایط استفاده از انواع بیمه نامه صادراتی همانند شرایط صدور بیمه وارداتی شامل نوع A ، B ، C و Total Loss(خسارت کلی) بوده و محاسبه حق بیمه نیز مانند بیمه‌نامه وارداتی است.

3/ بیمه نامه ترانزیت

بیمه نامه ترانزیت برای حمل بار بین ایران و یک کشور دیگر به صورت رفت و برگشت است. به بیان دیگر، یک نوع باربری صادراتی – وارداتی است. این بیمه نامه نیز مانند سایر بیمه‌نامه‌ها، خطراتی که در بین راه رفت و برگشت، کالا را تهدید می‌کند، پوشش می‌دهد. خسارت‌های کلی با Total Loss، می‌توان خسارت‌هایی ناشی از تلف شدن کالا در یک حادثه آتش‌سوزی را نام برد.

در قرارداد نوع C ، آتش‌سوزی و انفجار، غرق شدن کشتی و تصادف و برخورد کشتی با یک جسم خارجی، به دریا انداختن کالا برای نجات کشتی. این‌ها مواردی است که قرارداد نوع C آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در قرارداد نوع B، خطراتی از جمله زلزله، آتشفشان، صاعقه و یا به دریا افتادن بار از روی عرشه کشتی را شامل می‌شود. اما قرارداد نوع A، کامل‌ترین نوع پوشش‌هاست و برای کالاها حساس و آسیب‌پذیر استفاده می‌شود. البته استثناهایی نیز برای این قرارداد در نظر گرفته شده، به عنوان مثال تلف شدن، آسیب دیدن، هزینه به علت عیب ذاتی و ماهیت کالا، یا نشت و ریزش و پوسیدگی کالای بیمه شده. جهت دریافت بیمه نامه، می‌توانید به نمایندگی‌های مجاز بیمه مراجعه فرمایید.

شرایط بیمه حمل و نقل بین المللی کالا

شرط خسارت جزئی (FREE FROM PARTICULAR AVERAGE)

بر اساس این شرط در صورتی میتوان از شرکت بیمه کننده ادعای خسارت نمود که واحد کاملی از کالا خسارت خورده باشد. و در صورتی که بخشی از یک کالا خسارت دیده باشد، شرکت پرداخت کننده بیمه تعهدی بابت آن کالا ندارد. حق بیمه ی این مدل از دو مدل دیگر کمتر است

شرط خسارت خاص (With Particular Average )

بر اساس این بیمه فرد خسارت دیده تنها زمانی میتواند ادعای دریافت خسارت کند که درصد مشخصی از ارزش کالا که در بیمه نامه ذکر می شود آسیب دیده باشد. این درصد بسته به نوع کالا متغیر است. در مورد کالاهای معمولی، در صورتی که 3 درصد از ارزش کالا خسارت دیده باشد میتوان از شرکت بیمه کننده خسارت وارده به کالا را گرفت. حق بیمه این شرط نسبت به حالت قبلی بیشتر است.

شرط تمام خطر (AGAINST ALL RISKS)

در این نوع بیمه، بیمه گذار بدون در نظر گرفتن میزان خسارت وارده و بدون در نظر گرفتن فرانشایز ملزم به پرداخت کل خسارت وارده است. در این شرط فقط مواردی که در بیمه نامه ذکر شده اند تحت پوشش بیمه نیستند.
با توجه به تعهدات بیشتر بیمه کننده نسبت به بیمه شونده، حق این نوع بیمه بیشتر از دو حالت قبل است.


سوالات رایج بیمه حمل و نقل بین المللی

بیمه حمل کالا و بار، بیمه‌ای است که به واسطه آن، بیمه‌گر هزینه‌ای بابت حق بیمه از افرادی که قصد دارند کالایی را حمل و نقل کنند، دریافت می‌کند و در مقابل متعهد می‌شود که درصورت وقوع خطرهایی که در قرارداد بیمه ذکر شده است، زیان وارد شده به کالا را جبران کند.

  • بیمه نامه صادراتی
  • بیمه نامه وارداتی
  • بیمه نامه ترانزیت کالا
برچسب ها :
درخواست نرخ و پیگیری محموله