highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

تنظیم اسناد گمرکی

اسناد و مدارک حمل و نقل، یکی از مهم‌ترین مدارکی‌ است که هنگام انتقال کالا باید به همراه داشته باشیم. هویت و ویژگی کالای مورد معامله را همین اسناد حمل تعیین می‌کنند. این اسناد از اوراق مهم در خریدهای خارجی نیز به شمار می‌آیند. در ادامه به توضیح و ضرورت اسناد مهم حمل و نقل می‌پردازیم.

اسناد حمل(Transport Document) چیست؟

گاهی پیش آمده که شرکت‌ها و سازمان‌ها در پروسه خرید یا صادرات کالا قبل از حمل، هیچ مشکلی برای‌شان به وجود نیامده، اما به محض ورود به مقوله حمل و نقل، با مشکلاتی در این زمینه رو به رو می‌شوند. یکی از مشکلاتی که در حمل و نقل وجود دارد، طی کردن روند اداری و تهیه برگه‌های مختلف است که به اسناد حمل معروف هستند. اهمیت اسناد حمل برای یک خریدار، آنجا مشخص می‌شود که خریدار، با تعهدات مالی خود و تسویه حساب در بانک، می‌تواند اصل اسناد حمل به گمرک منطقه خود ارائه دهد و تشریفات گمرکی کالای خود را انجام دهد. همچنین برای فروشنده نیز، اسناد حمل به همین میزان اهمیت دارد.

گاهی اوقات، اسناد حمل خاص لازم است. اسناد حمل خاص به اسنادی گفته می‌شود که بر اساس ویژگی خاص کالا، علاوه بر تهیه اسناد عمومی و متعارف، نیاز به تهیه اسناد خاص طبق شرایط تعیین شده است.
در ادامه به اسناد متعارف و اسناد خاص اشاره خواهیم کرد.

صدور اسناد گمرکی

اسناد متعارف

اسناد متعارف، اسنادی هستند که در هر حمل و نقل، به طور عادی باید دریافت شود، و درصورت فقدان یا اعتبار نداشتن آن، موجب عدم ترخیص کالا از گمرک و دریافت کالا خواهد بود. بارنامه، پیش فاکتور و فاکتور، گواهی مبدأ، لیست بسته‌بندی، گواهی آزمایش و بررسی، بیمه‌نامه و گواهی‌نامه صادرات از جمله اسناد متعارف حمل محسوب می‌شوند.

اسناد خاص

اسناد خاص، اسنادی هستند که طبق شرایط کالا و بار، صادر می‌شود و صاحب کالا موظف است که آن را تهیه کرده و بر اساس شرایط تعیین شده، کالای خود را حمل کند. سیاهه گواهی شده، سیاهه تأیید شده، گواهی وزن، سیاهه کنسولی،گواهی بهداشت و سلامت، گواهی ضدعفونی و گواهی آنالیز سازنده کالا از جمله مواردی هستند که از اسناد خاص به شمار می‌آیند.

بارنامه

بارنامه عبارت است از سندی که به واسطه شرکت حمل کننده، بعد از دریافت کالا جهت حمل بار صادر می‌شود. بارنامه انواعی مختلفی دارند، از جمله: بارنامه دریایی، بارنامه هوایی، بارنامه زمینی، راه‌نامه راه‌آهن، رسید نامه پستی.
بارنامه از نظر اهمیت حقوقی، چهار ویژگی مهم دارد: 1. نشان دهنده قرارداد حمل است. 2. بارنامه نشان‌دهنده بارگیری کالا روی وسیله نقلیه است. 3. سند مالکیت کالا و دارنده بارنامه، مالک کالا محسوب می‌شود. 4. قابل انتقال است.

بارنامه دریایی

بارنامه دریایی، سند مالکیت کالا محسوب می‌شود، معمولاً این سند به طور قابل معامله و قابل انتقال صادر می‌شود. دیگر انواع بارنامه دریایی، بارنامه گروهی است که صاحبان کالا مجازند کالاهای هم شکل را که به مقصدهای یکسانی ارسال می‌شوند، به صورت گروهی بسته‌بندی کنند و به عنوان یک محموله ارسال کنند. در این صورت می‌توانند از بارنامه گروهی استفاده کنند.
بارنامه چارتر یا دربست، به بارنامه‌ای گفته می‌شود که کشتی توسط یک شخص یا شرکت، جهت حمل کالا اجاره شود، در این صورت بارنامه چارتر صادر می‌شود.

بارنامه هوایی

بارنامه هوایی معمولا در 12 نسخه صادر می‌شود که 3 نسخه اصلی آن از نظر تجارتی مهم بوده، و مابقی نسخه‌ها برای قسمت‌های داخلی شرکت‌های هواپیمایی کاربرد دارد. نسخه اول، برای شرکت حمل کننده؛ نسخه دوم برای گیرنده کالا و نسخه سوم برای فرستنده کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بارنامه هوایی فقط یک رسید بوده و سند مالکیت کالا قابل معامله نیست. بارنامه هوایی، باید توسط شرکت هواپیمایی مهر شده و اطلاعات پرواز از جمله تاریخ و شماره پرواز روی آن درج شود. بارنامه هوایی از این جهت اهمیت دارد که به عنوان رسید برای حمل کالا محسوب می‌شود و می‌توان از آن به عنوان قرارداد حمل و نقل نیز استفاده کرد.

پیش فاکتور و فاکتور

فروشنده کالا برای اینکه قیمت کالا را اعلام کند و شریط فروش کالا را درج کند، برای خریدار سندی ارسال می‌کند که اصطلاحاً به آن پیش‌فاکتور یا فاکتور گفته می‌شود. اگر شرایط پیش فاکتور مورد قبول خریدار باشد، خریدار آن را به مقامات کشورش می‌دهد تا اجازه ورود کالا را دریافت کند. بنابراین جهت ثبت سفارش، ارائه پیش فاکتور لازم است.

گواهی مبدأ

این سند نشان دهنده آن است که کالا، در کدام کشور تولید و ساخته شده است. معمولاً این موضوع، در تصمیم‌گیری تجار نقش به سزایی دارد. در گواهی مبدأ، شرح کالا و کشور سازنده ذکر می‌شود و باید توسط اتاق بازرگانی کشور مهر و امضا شود. بنابراین برای تنظیم و تهیه اسناد گمرکی گواهی مبدأ ضروری‌ست.

لیست بسته‌ بندی

این سند برای نشان دادن جزییاتی از کالا که شامل تعداد، ابعاد، وزن و محتویات درون هر بسته است کاربرد دارد. لیست بسته بندی کالا، در دو مورد استفاده می‌شود: 1. مسئولین گمرک برای ارزیابی محتویات داخل کارتن‌ها و بسته‌بندی‌ها. 2. مسئولین انبار برای صدور قبض انبار و بررسی کمّی و کیفی محصول.

مانیفست چیست؟

فهرست کالاهایی‌ست که یک کشتی یا قطار یا کامیون که بیش از یک بارنامه دارند را حمل می‌کند. به عبارتی دیگر، فهرست دقیق کالاهایی‌ست که در بارنامه درج شده است. این سند، زمانی عرضه می‌شود که محموله به گمرک مقصد برسد.

سوالات رایج اسناد گمرکی

یکی از مشکلاتی که در حمل و نقل وجود دارد، طی کردن روند اداری و تهیه برگه‌های مختلف است که به اسناد حمل معروف هستند

اسناد متعارف، اسنادی هستند که در هر حمل و نقل، به طور عادی باید دریافت شود، و درصورت فقدان یا اعتبار نداشتن آن، موجب عدم ترخیص کالا از گمرک و دریافت کالا خواهد بود.

فهرست دقیق کالاهایی‌ست که در بارنامه درج شده است. این سند، زمانی عرضه می‌شود که محموله به گمرک مقصد برسد.

برچسب ها :
درخواست نرخ و پیگیری محموله