highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

ترخیص کالا از گمرک

از جمله اساسی ترین مسائلی که تجار و شرکت های بازرگانی با آن رو به رو هستند موضوع ترخیص کالا از گمرک است. ضرورت این امر به گونه ای است که مستلزم داشتن تسلط کافی بر قوانین داخلی و بین الملل است. از این رو شرکت هایی به صورت تخصصی به این امر پرداخته اند. شرکت لتکا آبی کیش یکی از شرکت های با سابقه در امر باربری بین المللی و ترخیص کالا از گمرک است. معمولا پس از رسیدن هر محموله به گمرک، آن محموله باید توسط شخصی که در بارنامه به عنوان صاحب کالا ذکر شده است ترخیص شود.

ترخیص کالا چیست؟

به طور کلی واژه ی ترخیص به مجموع عملیاتی اطلاق می شود که تحت نظر گمرک بوده و در راستای پرداخت عوارض واردات صورت میگیرد. برای ترخیص یک کالا از گمرک عملیاتی همچون کنترل کیفیت بالا، ایجاد فیلتر های قانونی جهت واردات و صادرات هر کالا و موارد دیگر انجام می شود، تا اجازه ورود هر محموله ای به ایران را بدهد تا بتوان محصول را ترخیص کرد. به طور واضح هر شخص حقیقی یا حقوقی چنانچه قصد واردات کالا یا صادرات کالا را از طریق کانال های زمینی، هوایی و دریایی داشته باشد، باید تحت نظر گمرک انجام دهد.

تفاوتی ندارد که بار اضافی شما را به صورت مسافری در فرودگاه به گمرک ارجاع دهند یا یک کانتینر 40 فوت بار وارد ایران کنید.وظیفه گمرک بازرسی این کالا و اخذ عوارض کالا از شماست.بدیهی است بزرگترین سازمان ها و بازرگانان نیازمند مشاورانی در زمینه بازرگانی و ترخیص کالا هستند. آینده یک سازمان بسته به سیاست هایی است که امروز انجام میدهد.


مراحل ترخیص کالا از گمرک

1/ ثبت اظهارنامه واردات در سایت اداره گمرک

تکمیل اطلاعات اظهارنامه درج شده در سایت رسمی اداره گمرک کشور، اولین مرحله برای اخذ مجوز خروج کالا از گمرک است که باید توسط صاحب کالا تکمیل شود.
برای این منظور ابتدا وارد سامانه EPL شوید و پس از وارد کردن تمامی اطلاعات خواسته شده در اظهارنامه، آن را تحویل اداره گمرک دهید. پس از اتمام درج اطلاعات در این مرحله، شماره عطف و شماره سریالی که سامانه EPL در اختیار شما می‌گذارد را برای انجام سایر مراحل ترخیص کالا از گمرک نزد خود نگهداری کنید.
فراموش نکنید که اطلاعات وارد شده در فرم اظهارنامه باید دقیق باشد و اگر اشتباهی در ورود اطلاعات صورت گیرد، ضررهای جبران‌ناپذیری را متحمل می‌شوید.

2/ دریافت شماره کوتاژ ثبت شده در دایره احراز هویت گمرک

پس از بررسی اظهارنامه توسط مسئول گمرک، نوبت به احراز هویت اسناد و بررسی اطلاعاتی می‌رسد که در اظهارنامه ثبت شده‌اند. اگر اطلاعات به صورت صحیح وارد شده باشد و با اسناد موجود منطبق باشد، شماره ثبت صادر و اظهارنامه مهر می‌شود. به این شماره ثبت شماره کوتاژ نیز می‌گویند.

3/ بررسی کالا

بررسی و کنترل کالا سومین مرحله‌ای است که برای خارج کردن کالا از گمرک، مستقیم زیر نظر مسئول کنترل در دایره گمرک انجام می‌شود.
بررسی محصول از نظر ارزش، تعداد و مطابقت با اسناد موجود در اظهارنامه انجام می‌شود و پس از این که مشکلی وجود نداشت، سند ارزیابی محصول به قسمت صدور مجوزهای لازم برای ترخیص راه پیدا می‌کند.

4/ صدور مجوزهای لازم برای ترخیص کالا

به طور کلی، مجوزهای لازم برای ترخیص کالا از گمرک موارد زیر هستند:

 • وزارت ‌بهداشت
 • مخابرات
 • استاندارد
 • قرنطینه
 • جهاد
 • تجهیزات پزشکی
 • وزارت‌ راه
 • ارشاد
 • سازمان انرژی اتمی
 • کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • مالیات

البته صدور مجوز باید بر اساس نوع کالا باشد و اخذ تمامی مجوزها برای یک کالای خاص نیاز نیست.

5/ بررسی کالا و نظارت بر اسناد

بررسی و نظارت بر تعرفه کالا و تطابق اسناد توسط رئیس سرویس انجام می‌شود. پس از اینکه روند بررسی کالا در گمرک انجام شد، کارشناس مربوطه مهر تایید را در پرونده نهایی می‌زند و پرونده را برای خروج کالا از گمرک به صندوق ارجاع می‌دهد.

6/ تسویه‌ حساب با گمرک

تعرفه مشخص شده برای کالا مانند مالیات و هزینه‌هایی که رئیس سرویس در پرونده نهایی تعیین کرده است، باید توسط صاحب کالا پرداخت شود تا بتواند پروانه سبز ترخیص کالا را دریافت کند.

7/ صدور سند سبز ترخیص

پس از تسویه‌حساب با گمرک و انجام تمامی مراحل درج شده در پرونده و تکمیل مدارک، سند سبز در اختیار صاحب کالا قرار می‌گیرد. این سند، پروانه‌ای است که موفقیت در انجام مراحل ترخیص کالا را نشان می‌دهد. صاحب کالا اکنون می‌تواند با در دست داشتن پروانه سبز به انبار گمرک مراجعه کند و با پرداخت هزینه‌های انبار که در بارنامه درج شده است، مجوز بارگیری کالا را دریافت کند.

8/ ترخیص کالا

دریافت بیجک انبار در مرحله آخر خروج کالا از گمرک به معنی مجوز بارگیری و ورود وسیله نقلیه به محدوده گمرک است.


اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک

 • اصل کارت ‌بازرگانی
 • اصل کارت ‌ملی
 • کپی تمام صفحات کارت‌ بازرگانی
 • کپی کارت‌ملی
 • گواهی مبداء
 • پروانه بهره‌برداری
 • بیمه‌نامه معتبر
 • ثبت سفارش
 • کاتالوگ بروشور
 • رسید ثبت ترخیص الکترونیک
 • گواهی بازرسی
 • وکالت های مرتبط و ثبت سیستمی شده
 • پکینگ لیست
 • بارنامه
 • شناسه انبار
 • قبض انبار
 • نامه کرایه حمل
 • پیش فاکتور
 • فاکتور
 • ترخیصیه
 • نامه خروج و شناسنامه کانتینر

مدت زمان لازم برای ترخیص کالا از گمرک

طبق قانون، کالای وارد شده به انبار گمرک حداکثر سه ماه قابل نگهداری است و صاحب کالا باید طی این مدت مراحل ترخیص کالا را طی کند. اگر طی این مدت کالا ترخیص نشد، حداکثر دو ماه فرصت تمدید وجود دارد. ولی مدت زمان ورود کالا به گمرک تا ترخیص آن بستگی به سرعت روند مراحل قانونی ترخیص کالا دارد و حداقل یک تا دوماه طول می‌کشد.

بیشتر بدانید: تنظیم اسناد گمرکی

سامانه ی ترخیص کالا از گمرک

سامانه EPL مخفف Electronic Packing List است که پنجره واحد تجاری فرامرزی نام گرفته است.
به کمک این سامانه افرادی که قصد آزادسازی کالا از گمرک دارند را به گمرک وصل میکند. به کمک این سامانه میتوان برای واردات کالا، صادرات کالا و ترانزیت دور اظهاری کرد.
برای اینکه بتوانید از این سامانه استفاده کنید باید به واحد آی تی گمرک مراجعه کنید و درخواست رمز و پسورد برای ورود به سامانه کنید.
برای ورود به این سامانه میتوانید از آدرس اینترنتی epl.irica.gov.ir استفاده کنید. در این سامانه افراد میتوانند عملیاتی همچون دور اظهاری واردات، دور اظهاری ترانزیت، اعطای وکالت به حق العمل کار گمرک، دسترسی به گزارشات مربوط به اظهارنامه های قبلی را انجام دهید.

نحوه پرداخت عوارض و مالیات بر محصول

هر کشور برای اخذ مالیات کالا در گمرک نرخ مخصوصی دارد و علاوه بر این، هزینه مالیات برای کالای مختلف نیز متغیر است. همچنین نرخ عوارض نیز بستگی به کشوری دارد که کالا به آن صادر یا از آن وارد می‌شود. گاهی بین کشورها توافق برای صادرات و واردات صورت می‌گیرد که بر این اساس، نرخ عوارض ورود و خروج کالا نیز کاهش می‌یابد. همچنین، مسیرهای گمرکی (زمینی، هوایی، دریایی) نیز در هزینه عوارض تاثیر دارند.

نقش کارگزار گمرکی در ترخیص کالا

کارگزار گمرکی مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا را کامل می‌کند، فرم اظهارنامه را به درستی پر می‌کند و به واردکننده کالا برای انجام مراحل ترخیص و بارگیری مشاوره می‌دهد. درست است که استخدام کارگزار گمرک شما را متحمل هزینه بیشتری می‌کند؛ اما یک راه ساده و سریع برای خارج کردن کالا از گمرک است.

ترخیص کالا از گمرک های مهم ایران

هر منطقه ای که بعضی از ظرفیت‌های واردات و صادرات کالا را داشته باشد، به گمرک نیاز پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال شهرها و مناطق مختلفی که در نزدیکی مرزها قرار گرفتند یا بنادر که مستعد ورود و خروج حجم انبوهی از کالاها هستند، می‌توانند جزو این نواحی به شمار روند. هر کدام از گمرک‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که سبب می‌شود افراد، گمرک‌های مختلفی را برای ترخیص بار خود انتخاب کنند. به عنوان مثال، بعضی از گمرک‌ها فضای بزرگ‌تری دارند و این سرعت عمل در ترخیص را نتیجه خواهد داد در ادامه سه مورد از گمرک های معروف ایران به شما معرفی خواهیم کرد:

ترخیص کالا از گمرک تهران

هر شهری که مستعد ورود و خروج متوالی بار و اجناس باشد، قطعا محل حضور گمرک نیز فراهم خواهد شد. یکی از این شهر‌های مستعد و با ترافیک بالا، تهران است. در تهران گمرک‌های زیاد و متعددی وجود دارد تا نیازهای این عرصه به خوبی تامین شود. از آن جایی که متصدی یک گمرک، بخش دولتی است، یک نیاز محدود در این زمینه وجود دارد که سبب می‌شود تعداد گمرک‌ها از آن حد بالاتر نرود.

وسعت گمرک تهران و واقع شدن آن در پایتخت کمک زیادی به افزایش سرعت ترخیص کالاها خواهد کرد. نکته دیگری که در مورد گمرک‌های تهران وجود دارد این است که شما برای ترخیص بار خودتان باید به گمرک تعیین شده مراجعه کنید. به عبارت بهتر، هر گمرک فقط اشیا و محصولات خاصی را پذیرش و ترخیص می‌کند. پس قبل از اقدام به انجام هر کاری، در مورد نوع کالاهای ترخیصی هر گمرک تحقیق کنید.

ترخیص کالا از گمرک جلفا

منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا با کشورهای آذربایجان و ارمنستان مرز مشترک دارد و همین موضوع می‌تواند یک امتیاز ویژه باشد. یکی از فوق العاده‌ترین ویژگی‌های گمرک جلفا، بهره‌مندی از شبکه خطوط ریلی است که آن را به یکی از مهم‌ترین گمرک‌های کشور تبدیل کرده است خطوط ریلی واقع در شهرستان جلفا از زمان شوروی سابق برجای مانده است و تاکنون نیز نقش مهمی ‌را ایفا کرده است.

گمرک جلفا از زمان تاسیسش تصمیم گرفت تا چند ویژگی را به خود اختصاص دهد؛ ویژگی‌هایی که موجب بهتر شدن خدمات‌رسانی و البته بهبود عملکرد گمرک می‌شد. دو تا از بهترین این ویژگی‌ها، معافیت مالیاتی برآمده از ترخیص و ترخیص آسان و بدون تشریفات است.

ترخیص کالا از گمرک چابهار

شهرستان چابهار یکی از توابع استان سیستان و بلوچستان است که بافت قدیمی دارد. لذا از نظر توریستی نیز مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. اما بندر چابهار به دلایل دیگری نیز مهم شده است. این بندر، تنها بندر اقیانوسی ایران به شمار می‌رود که مستقیما به آب‌های آزاد و اقیانوس هند دسترسی دارد. همچنین به دلیل حمل و نقل آسان با کشورهای همسایه مثل افغانستان و کشور هندوستان در آسیای میانه، این بندر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با توجه به دلایل فوق گمرک چابهار اهمیت زیادی در بین گمرک‌های کشورمان پیده است.

گمرک بندر چابهار با توجه به حجم بالای ترانزیت‌هایی که دارد، یکی از شلوغ‌ترین گمرک‌های ایران به شمار می‌رود. اما به عنوان نکته آخر، در مورد گمرک چابهار تنها به گفته این جمله بسنده می‌کنیم که تاثیر این گمرک بر تمام آسیا غیرقابل انکار است.


دریافت مشاوره و انتخاب شرکت ترخیص کار

بدون شک پروسه ی ترخیص کالا از گمرک امری تخصصی است که بهتر است شرکت ها و وارد کنندگان انرژی خود را صرف کار تخصصی کرده و ترخیص کالا را به شرکت های فعال در این حوزه واگذار کنند. ما اینجا هستیم تا به شما مشاوره بدهیم و برایتان برنامه مشخص ترخیص را پایه ریزی کنیم. بسیاری از افراد معتقد هستند که بایستی بارشان را در زمان کوتاه و با هزینه کم ترخیص کنند!اما فراموش نکنید که بدون برنامه ریزی برای آینده کسب و کار خود و با توجه به قوانین هوشمندانه گمرک و سازمان امور دارائی کشور دیری نمیپاید که شما به مشکلات عدیده ای برای واردات، ترخیص و حتی فروش خود برخورد میکنید.ما با ارائه برنامه ای قانونمند و با رعایت اصول مشتری مداری همواره تلاش میکنیم تا با بهترین قیمت به کمک شما بیائیم.


سوالات رایج:

واژه ی ترخیص به مجموع عملیاتی اطلاق می شود که تحت نظر گمرک بوده و در راستای پرداخت عوارض واردات صورت میگیرد.

 1. ثبت اظهارنامه واردات در سایت اداره گمرک
 2. دریافت شماره کوتاژ ثبت شده در دایره احراز هویت گمرک
 3. بررسی کالا
 4. صدور مجوزهای لازم برای ترخیص کالا
 5. بررسی کالا و نظارت بر اسناد
 6. تسویه‌ حساب با گمرک
 7. صدور سند سبز ترخیص
 8. ترخیص کالا

کارگزار گمرکی مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا را کامل می‌کند، فرم اظهارنامه را به درستی پر می‌کند و به واردکننده کالا برای انجام مراحل ترخیص و بارگیری مشاوره می‌دهد.

برچسب ها :
درخواست نرخ و پیگیری محموله