highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

صادرکنندگان امروز ادامه دهندگان راه خط شکنان دیروز

صادرات و واردات

امروز تولید و صادرات مسئله اول کشور است صادرکنندگان در قامت خط شکنان جنگ اقتصادی خواب دشمنان را آشفته کرده‌اند. (هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در تجلیل از صادرکنندگان سال ۹۹)

آقای ابوالفضل خاکی در ستاد ملی همایش تجلیل

آقای ابوالفضل خاکی در ستاد ملی همایش تجلیل از صادرکنندگان سال ۹۹ اعلام کرده اند که مهمترین کار در توسعه صادرات بازاریابی است تا بستر لازم برای حضور صادرکنندگان در بازارهای بین‌المللی فراهم شود. در ادامه آقای ابوالفضل خاکی برای رفع مشکلات حوزه صادرات واردات در روز ملی صادرات افزود:
دستورالعمل جدید بانک مرکزی در خصوص نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات نشان می‌دهد مصوبات رسمی و عملکرد غیر رسمی متولیان بخش صادرات اعم از بانک و تصمیم‌گیران دیگر بخش‌های دولتی موجب بروز مشکلاتی برای فعالان حوزه صادرات و واردات شده در حالیکه قرار بود که در سال جهش تولید موانع حذف شوند نه بلعکس.

اگر در شرایط فعلی صادرات انجام می‌شود به دلیل تعهدات و قراردادهای مالی است که صادر کنندگان ما به مشتریان خارجی خود داده‌اند وگرنه شرایط برای فعالیت این حوزه مناسب نیست و سیستم‌های جاری علی‌رغم سیاست‌های مثبت جمعی از مدیران کاملاً بازدارنده است.
در حوزه صادرات نهادهای زیادی تصمیم‌گیری می‌کنند اما یک پاسخگو وجود ندارد و این اختلال بسیار بزرگی در روند صادرات است ما باید محوریتِ سازمان توسعه تجارت را به عنوان متولی تجارت کشور باز تعریف کنیم این کار باعث می شود این سازمان با اقتدار بتواند موانع اداری و اجرایی را در توسعه صادرات شناسایی و مدیریت کنند.

تحت هر شرایطی باید از ظرفیت‌ها و منابع عظیم خود غافل نشویم هر سال از صادرکنندگان نمونه تقدیر می شود اما باید برای این قهرمانان ملی تسهیل امور برای اداره فعالیت را فراهم کنیم .
ما از مدیران دولتی انتظار داریم روز ملی صادرات را فقط به تجلیل از صادرکننده نمونه خلاصه نکنند و گلریزان در قالب بسته‌های تشویقی جهت ایجاد انگیزه برای صادرات در صادر کنندگان را فراهم کنند.
تحلیل ساختار صادرات کشور یکی از مطالعاتی است که با تغییر شرایط اقتصادی کشور از جمله مواجهه با شدیدترین شکل های تحریمی باید در دستور کار سیاست گذاران قرار گیرد.

به عقیده آقای خاکی وجود بروکراسی بالا و مقررات و بخشنامه‌های خلق الساعه در شرایطی که صادرات به سهم مسئولان کشور از نان شب واجب تر است تبدیل به بلندترین موانع صادرکنندگان شده است نگاه سلبی به بازگشت ارز حاصل از صادرات و چرخه پیچیده‌ای از مقررات و شیوه نامه های بازگشت ارز حاصل از صادرات موجب سردرگمی واحدهای تولیدی صادر کننده و در نتیجه توقف رشد صادرات می شود.

مشکل تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بیشتر از آن که کمبود منابع مالی باشد به دلیل نبود برنامه ریزی و نقشه راه اقتصادی در کشور است، ما در سیستم قاعده گذاری مشکل داریم تا زمانی که این سیستم تغییر نیابد و اصرار بر طی مسیر گذشته داشته باشیم مشکل اقتصادی کشور حل نمی‌شود .در میدان نابرابری که در امر صادرات برای فعالان اقتصادی کشور ایجاد شده است در برخی موارد به جای حمایت از آنان مانعی برای صادرات آنها گذاشته می‌شود که نتیجه آن کاهش ۳۰ درصدی صادرات در شش ماهه نخست سال است.

اگر امروز سازمان‌هایی نظیر اداره کل امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی در استان‌ها ناگزیرند شیوه نامه های سازمان های فرا دست خود را اجرا کنند و گاهی خود آنها به آن خورده می گیرند می توان نتیجه گرفت که عدم هماهنگی درون سیستمی و برون سیستمی در آرمانهای اقتصادی یک سازمان موجب این پدیده گردیده است که باید رفع شود.

روز ملی صادرات امسال علاوه بر توجه به بخش های صنعت، معدن و تجارت نقش شرکت‌های دانش بنیان، آی تی و استارتاپ ها باید به طور کارآمد و اثربخش در آن دیده شود.
برای جایگزین کردن اقتصاد نفتی و فروش مشکل‌ساز نفت، توسعه صادرات بر اساس مزیت نسبی و رقابتی بین کشور ما و بازار هدف را ایجاد نمود که این امر قابل ردیابی است، اصولا باید گفت ویترین اقتصاد هر کشور صادرات آن کشور است آمار و ارقام در کشورهایی که در چند دهه اخیر توسعه یافته اند گویای این امر است و اهمیت بنیادی دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

date_range مهر 21, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله