highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android

باید از ظرفیت حمل و نقل دریایی مازندران به خوبی استفاده‌ شود

ظرفیت حمل و نقل دریایی مازندران

سعید جلیلی در نشستی مجازی با حضور فعالان انقلابی و جوانان استان مازندران، بیان کرد: آنچه امروز مهم است این است که زمینه برای اجرایی شدن طرح‌ها و مباحث مطرح شده در سال‌های اخیر به وجود بیاید.

همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به استفاده از ظرفیت حمل و نقل دریایی، اقتصاد جنگل و فرصت همجواری با کشورهای شمالی، تصریح کرد: باید طرح‌هایی که برای استفاده از این فرصت‌ها ارائه می‌شود را به مرحله اجرا و عملیاتی برسانیم.

سعید جلیلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: برخی از فرصت‌های استان مازندران به گونه‌ای است که در بسیاری از کشورها با سرمایه‌گذاری بر چنین فرصت‌های مشابهی، رشد و جهش خوبی داشته اند. کشوری با بیش از صد میلیارد دلار از محل اقتصاد جنگل درآمدزایی می کند و ما باید برآورد کنیم که فرصت اقتصاد جنگل در استان مازندران چه میزان می باشد و چگونه می توان به وضعیت مطلوب رسید؟

جلیلی با راهنمایی های فعالان مردمی، ذیل گفتمان دولت سایه به نتیجه‌گرایی، زمان‌محوری ، تاکید کرد: باید روند جلسات دولت سایه در استان‌های مختلف، رو به رشد و پیشرفت باشد و به نتیجه برسد.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در انتخابات مانند فرصت صادرات صیفی‌جات به روسیه، اظهار داشت: یکی از فرصت‌های خوب مازندران استفاده از ظرفیت حمل و نقل دریایی و صادرات به کشورهای شمال می باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نتیجه‌مندی از طرح‌های پیشنهادی و پیگیری برای تحقق آنها، رضایت مردم را به همراه خود می آورد، اعلام کرد: هم‌افزایی تجربه های استان‌ها راه حلی برای کاهش هزینه های حل مسئله ها است؛ چنانکه برای رفع مخاطرات محیط زیستی استان مازندران، استفاده از مطالعه انجام شده توسط بسیج دانشجویی استان گیلان و طرح‌های خوبی که در این زمینه آماده کرده‌اند، می‌تواند مفید و راهگشا واقع شود.

ظرفیت حمل و نقل دریایی مازندران

جلیلی افزود: هم‌افزایی میان فعالان استانی با یکدیگر و همچنین، هم‌افزایی با دیگر تشکل‌های مردمی و دانشگاهی می‌تواند به پیشرفت و بهبود فعالیت‌ها کمک شایانی کند.

وی در ادامه بیان کرد: برخی مورد از طرح‌هایی که در این جلسه و سایر جلسات استانی به آن مطرح شد، اگر چه نیازمند تکمیل می باشد، ولی باید توجه داشت که بهترین افراد برای ارائه پیشنهاد جهت رفع مشکلات استان خود گروه‌های مردمی در استان‌ها هستند.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در رابطه با این موضوع بیان کرد: نخبگان و جوانان هر استان وقتی به دنبال رفع مشکلات و مطالبه‌گری باشند، مسئولان استانی نیز از این اقدامات استقبال و پشتیبانی می کنند و کارگروه‌های دولت سایه نیز از این اقدامات حمایت خواهند کرد.

جلیلی در پایان سخنان خود گفت: در موضوعات مهم کشوری که در برخی استان‌ها بیشتر مطرح است، کارگروه ملی آن می‌تواند در همان استان تشکیل بشود؛ مانند کارگروه اقتصاد جنگل که می‌تواند محوریت آن با استان‌های شمالی کشور باشد.

گفتنی است، پیش از سخنان سعید جلیلی، فعالان استان مازندران به ارائه چهار طرح پیشنهادی برای بهره‌مندی و استفاده از فرصت‌های اقتصادی استان پرداخته اند و قرار شد تا جهت بررسی بیشتر، این طرح‌ها در کارگروه‌های مربوطه دولت سایه نیز عنوان شود:

۱- طرح ایجاد شغل پایدار در روستا مبتنی بر توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی استان مازندران

این طرح با تعریف خوشه‌های ۲۵ نفره کسب و کار در یک زنجیره تأمین سرمایه که متشکل از ۶ حلقه اصلی: برنامه‌ریزی، تأمین مواد اولیه، تولید و بسته‌بندی، تحویل، مرجوع کالا و توانمندسازی است، ضمن سازماندهی تولیدکنندگان خانگی در روستاها از طریق یک شبکه منظم و یکپارچه، بدون نیاز به کمک دولت به فعالیت بپردازد.

هر زنجیره ۵۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد که نیمی از آن از طریق سرمایه در گردش تأمین می‌گردد. از دیگر مراحل این طرح تسهیل اعطای مجوزها و ارتباط مؤثر با رایزن‌های بازرگانی به منظور صادرات محصولات می باشد.

ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی استان مازندران به روسیه بیش از ۱ میلیارد دلار است که هم اکنون تنها ۳ میلیون دلار آن بالفعل شده است. این مدل تاکنون بیش از ۴۰۰۰ شغل در استان مازندران ایجاد کرده است و با اجرای آن، سالانه ۱۰۰ خوشه کسب و کار به وجود خواهد آمد.

ظرفیت حمل و نقل دریایی مازندران

۲- اعطای مشروط زمین جهت توسعه اشتغال روستا

بر طبق برآوردهای این طرح، ۸۸ درصد زمین‌های استان مازندران متعلق به دولت است و بافت طبیعی برخی روستاها ۱۳ سال است که افزایش پیدا نکرده است. در این طرح اعطای زمین مشروط به ایجاد اشتغال مناسب در روستا خواهد بود.

۳- طرح کارگاه‌های تولید زودبازده و توسعه مشاغل خانگی

این طرح به منظور ایجاد اشتغال برای زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست، کم‌توانان و معلولان است. هدف این طرح، هدایت خیریه‌های حمایتی به سمت ارائه آموزش‌های شغلی رایگان در فضای مجازی و هدایت تسهیلات به سمت ایجاد کارگاه‌های تولیدی زودبازده می باشد.

۴- طرح مرکز ملی ظرفیت‌شناسی ایران

هدف از اجرای طرح مرکز ملی ظرفیت شناسی ایران، شناسایی و معرفی ظرفیت‌های مردمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و .. بوده است که براساس تشکیل بانک اطلاعاتی و سامانه‌ای جامع طی پنج مرحله: اعلام ظرفیت به سامانه از طریق مردم، نخبگان، صاحبان ظرفیت، جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات، ارزیابی در کارگروه‌های تخصصی، برنامه‌ریزی برای معرفی ظرفیت‌ها و نظارت و ظرفیت‌سازی از طریق آموزش انجام می‌گیرد.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

date_range تیر 27, 1400
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله