highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

کالاهای محبوب در تجارت ایران با اتحادیه اروپا

تجارت ایران و اروپا

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت ایران با اتحادیه اروپا و اتحادیه اوراسیا در سال جاری پرداخته است طبق این گزارش در 10 ماه ابتدایی سال 2020 میزان واردات ایران از اتحادیه اروپا کاهش یافته اما صادرات مقداری افزایش پیدا کرده است. در میان کشور هایی اروپایی وارد کننده کالای ایرانی مانند سال های قبل آلمان اصلی ترین شریک اروپایی ایران محسوب می شود که در این ده ماه حدود ۳۶ درصد از کل صادرات به اروپا را به خود اختصاص داده است که معادل 232 میلیون یورو است. پس از آلمان هلند با ۱۱۰، ایتالیا با ۸۴، اسپانیا با ۴۵ و بلژیک با ۳۰ میلیون یورو دیگر واردکنندگان اصلی تجارت ایران با اتحادیه اروپا به شمار می‌روند.

رتبه بندی و جایگاه تجارت کالاهای ایرانی به اروپا

  • محصولات غذایی و حیوانات زنده ۴۰ درصد
  • مواد شیمیایی با ۱۹ درصد
  • سوخت‌های معدنی با ۱۶ درصد
  • کالاهای صنعتی با ۱۱ درصد
  • مواد خام غیر خوراکی با ۱۰ درصد
  • سایر کالاها با چهار درصد

در میان صادرکنندگان اروپایی کالا به ایران نیز آلمان با یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون یورو در این حوزه نیز صدر نشین است و پس از آن، ایتالیا با ۴۷۴، هلند با ۲۹۸، فرانسه با ۲۰۶ و اسپانیا با ۱۶۵ میلیون یورو دیگر صادرکنندگان اصلی اروپایی به ایران بوده‌اند.

رتبه بندی و جایگاه تجارت کالاهای اروپایی به ایران

  • ۳۳ درصد از کل واردات ایران به ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل
  • ۲۷ درصد به مواد شیمیایی
  • ۱۴ درصد به محصولات غذایی
اتحادیه ایران و اروپا

تجارت ایران و اوراسیا

اتاق بازرگانی تهران همچنین آخرین وضعیت تجارت مشترک میان تجارت ایران و اورآسیا را نیز بررسی کرده و بر این اساس با وجود افزایش صادرات به برخی کشورهای عضو این اتحادیه، با شیوع کرونا، میزان تجارت مشترک در میان همسایه‌های شمالی نیز افت کرده است. بر این اساس میزان تجارت کالایی ایران و اوراسیا در هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، تقریبا ۱.۴ میلیارد دلار بوده ۲.۸ درصد از کل ارزش تجارت کالایی ایران را تشکیل می‌دهد اما میزان این تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی ۱۱ درصدی را پشت سر گذاشته است.

ایران در این مدت ۶۲۹ میلیون دلار به اوراسیا صادرات داشته که از نظر وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی کاهشی شش درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت ایران توانسته صادرات خود به روسیه و بلاروس را به شکل جدی افزایش دهد اما کاهش صادرات به دیگر کشورهای عضو این اتحادیه، آمار فعلی را به ثبت رسانده است. محصولات کشاورزی اصلی‌ترین صادرات ایران به اوراسیا بوده و روسیه و ارمنستان اصلی‌ترین کشورهای واردکننده کالا از ایران در این مدت بوده‌اند.

منبع: خبرگزاری قطره

date_range دی 8, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله