highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

اتصال خط آهن ایران به کشورهای همسایه، عامل ارتباط سازنده با جهان

اتصال خطوط راه آهن با جهان

مـــــهم‌ترین بازار صادراتی ایران کشـــورهای همســایه است. مواد اولیه ما بازار جهانی دارد اما به‌خاطر سبک زندگی نزدیک به هم، بازار کالاهای صنعتی ایران می‌تواند کشورهای همسایه باشد. ایران ۱۵ کشور همسایه دارد و از این نظر در جهان یکی از کشورهای پرهمسایه است. همسایه‌های ما در حوزه‌های خشکی و دریایی بزرگ‌ترین بازار دادوستد ما محسوب می‌شوند. در واقع یکی از مسائل محوری که در برنامه چشم‌انداز کشور به آن توجه شده بود همین تعامل سازنده با جهان از طریق خط آهن ایران است.

خطوط راه آهن ایران

تعامل با جهان در حوزه حمل و نقل

تعامل سازنده با جهان در حوزه حمل‌ونقل بدین معناست که پیوندهای دوجانبه و مبادلاتی ما با بقیه جهان برقرار باشد. برای برقراری این تعامل با همسایگان، می بایست خطوط ریلی ما در برخی مرزها به کشورهای همسایه مرتبط باشد. اتصالات خطوط حمل و نقل موجب، تبادل دو و یا چند جانبه و همچنین تبادل تجاری ایران با همسایگان می شود.

از جمله ارتباطات ریلی ایران با کشور های همسایه می توان به راه‌آهن ایران از میرجاوه به پاکستان در جنوب شرق و خط آهن سرخس در شرق کشور اشاره کرد که راه‌آهن ایران را به ریل ترکمنستان متصل می‌کند.
این خط ریلی همچنین موجب اتصال کشور ، به کشورهای آسیای میانه مانند تاجیکستان و قرقیزستان نیز می شود. در مرز لطف‌آباد، قبل از مرز باجگیران، راه‌آهن ترکمنستان به داخل خاک ایران رسیده است. اینجا نقطه مبادلاتی است که اگرچه ادامه پیدا نکرده ولی بارانداز حمل کالاست و از آنجا تجارت دوجانبه با راه‌آهن اصلی ترکمنستان را انجام می‌دهیم. این نقطه اتصال بعدی ما به راه‌آهن ترکمنستان است.

یکی از نقاط استراتژیک که سرمایه گذاری زیاد و مهمی برای ایجاد ارتباط تجاری بین ایران، ترکمنستان و قزاقستان در آن انجام شده است، خط آهن کتیای است که نقطه اتصال راه‌آهن این کشور ها است.

خط آهن آستارا، هم نقطه اتصال راه‌آهن ایران در آستارا به شهر آستارای جمهوری آذربایجان خواهد بود. این خط ما را در نهایت به روسیه و اروپا متصل می‌کند. این پروژه در دست ساخت است. راه‌آهن جلفا نیز نقطه دیگری است که ما را به نخجوان و دوباره به روسیه وصل می‌کند.
مرز رازی هم نقطه اتصال راه‌آهن ایران به ترکیه است که پل ارتباطی بین ایران و کشور های اروپایی می باشد.


اتصال خط آهن ایران به راه آهن عراق

راه‌آهن مرزی دیگر، اتصال راه‌آهن کرمانشاه-خسروی-خانقین است که موجب اتصال ما به راه‌آهن‌های عراق، سوریه و مدیترانه می گردد. راه‌آهن شملچه-بصره هم در دست ساخت است تا ما کالا را از بندر امام به بصره حمل کنیم.

راه‌آهن خواف-هرات که به بهره‌برداری رسید کشور ما را به افغانستان متصل می‌کند. این اتصال با ادامه در خاک افغانستان، ما را به آسیای شرقی متصل می‌کند. افغانستان معدن سنگ آهن بسیار بزرگی دارد که از این به بعد کالاهای معدنی افغانستان از طریق ایران به‌راحتی صادر می‌شود. اتصال این راه‌آهن به راه‌آهن در دست ساخت چابهار-زاهدان، نقطه عطف دیگری در ترانزیت کالا از طریق ایران به کشورهای دیگر است. اتصال راه‌آهن خسروی، شلمچه، آستارا و چابهار -زاهدان اهمیت زیادی دارد که می بایست برای تعامل با جهان باید زودتر ساخته شود.

راه‌آهن چابهار-زاهدان که تا آخر کار این دولت ساخته می‌شود، مهم‌ترین حوزه‌ای است که می‌تواند تعاملات مهم و سازنده ایران را با جهان برقرار کند. با توجه به موارد ذکر شده در می یابیم که موقعیت استراتژیک ایران، مهم‌ترین ویژگی ایران برای تبدیل شدن به هاب ترانزیتی منطقه است.

منبع: خبرگزاری تین نیوز

date_range آذر 22, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله