highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

قوانین حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل بین المللی

تجارت‌‌های بین المللی، صادرات کالاهای مختلف به کشورهای گوناگون و واردات محصولات متنوع از مناطق دور و نزدیک به داخل ایران، نیازمند سیستم حمل و نقل قوی است. سیستم‌‌های حمل و نقل بین المللی، مانند سیستم‌‌های حمل و نقل داخلی قوانین خاص و مقررات از پیش تعیین شده ‏ای دارند که به تصویب جهانی رسیده‏ اند. در این مطلب قرار است اطلاعات مختصر، اما مفیدی راجع به قوانین حمل و نقل بین المللی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا اگر روزی به آن‌ها نیاز داشتید، برایتان غریبه و نا آشنا نباشند.


قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا

همانطور که اطلاع دارید، حمل و نقل بین المللی کالا در واقع، حمل کالایی از یک کشور و انتقال دادن آن کالا به کشور دیگر است. در نظر بگیرید که این حمل و نقل‌‌ها با عقد قراردادی انجام می‌شود و غیر از آن ممکن نیست. موارد زیادی در قراردادهای حمل و نقل بین المللی ذکر می‏شود که مهم ترین آن‌‌ها، چگونگی حمل کالا است. بعضی از شرایط قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا را در زیر ذکر کرده‏ ایم:

 • مشخصات هر دو طرف قرارداد
 • ذکر مشخصات کالای حمل‌شونده
 • تعهدات صاحب و حمل‌کننده کالا
 • زمانبندی‌‌های مربوط به حمل کالا
 • مسیر در نظر گرفته شده برای حمل کالا
 • چگونگی پرداخت هزینه‌‌های حمل و نقل
 • مشخص کردن نوع بیمه حمل و نقل و هزینه آن
 • ضمانت و زمان انجام قرارداد
قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا

لازم به ذکر است، حمل و نقل‌‌های بین المللی به روش‌‌های مختلفی انجام می‏شوند که در زیر هر یک از این روش‌‌ها را نام برده‏ ایم.


قوانین حمل و نقل بین المللی دریایی

حمل و نقل بین المللی دریایی، یکی از روش‌‌های رایج حمل و نقل است. اما در نظر داشته باشید که این حمل و نقل‌‌ها بدون در نظر گرفتن قوانین و مقررات، قابل اجرا نیستند. پس بد نیست کمی ‌راجع به این موضوع اطلاعات کسب کنید. اولین قانون حمل و نقل دریایی تعیین شده در ایران به سال 1343 بر می‏گردد. این قوانین به کمک کارشناسان خبره، در کتابی با 14 فصل و 194 ماده آماده شده است. قوانین حمل و نقل دریایی در کشورهای مختلف متفاوت است. گرچه باید بدانید که بخشی از این قوانین، قوانین مصوبه در داخل کشور هستند، اما بعضی دیگر به تصویب جهانی رسیده‌اند و بین المللی به شمار می‌روند.

قانون های حمل و نقل بین المللی زمینی

اگر بخواهیم به قدیمی‌ترین روش حمل و نقل بین المللی اشاره کنیم، بایستی از حمل و نقل به شیوه زمینی نام ببریم. حمل و نقل بین المللی زمینی یا ترابری جاده‏ای، یکی از روش‌‌های صادرات و واردات کالا با قدمت چند هزار ساله است. در ایران، چیزی حدود 8 بزرگراه بین المللی وجود دارد که بعضی از شهرهای ایران بر سر راه این بزرگراه‌‌ها قرار گرفته ‏ا ند. به عنوان مثال، یکی از قوانینی که برای این شیوه حمل و نقل از 8 بزرگراه بین المللی در ایران مد نظر قرار گرفته است، نبود حق گذر برای کالاهای ممنوعه‏ای مانند مشروبات الکلی و غیره است. مسلم است که اگر قانون های حمل و نقل بین المللی زمینی توسط افراد حمل‌کننده رعایت نشود، ادامه فعالیت برای آن‌‌ها میسر نخواهد بود.

قوانین حمل و نقل بین المللی هوایی

قوانین حمل و نقل بین المللی هوایی

یقینا، انتخاب روش حمل و نقل بین المللی با در نظر داشتن پارامترهایی از قبیل مسافت، قیمت، نوع محصول، مقدار و حجم کالا، مراحل اداری و غیره انجام می‏شود. از دیگر روش‌‌های حمل و نقل سریع، می‏توان به حمل و نقل بین المللی هوایی اشاره کرد.

حمل و نقل کالاها از کشوری به کشور دیگر از طریق هوایی، دو نوع مختلف دارد:

 1. حمل و نقل به شیوه اکونومی
 2. حمل و نقل به شیوه اکسپرس

بدون شک می‏دانید که حمل و نقل بین المللی هوایی نیز مانند روش‌‌های جاده‏ای و دریایی، قانون ها و مقررات خاص خود را دارند. پس بد نیست بدانید که این قوانین و مقررات نیز در هر کشوری متفاوت است و تنها بخشی از آن به تصویب تمامی ‌کشورها رسیده است.


قوانین شرکت‌‌های حمل و نقل بین المللی

شرکت‌‌ حمل و نقل بین المللی که با تاجران، صادر کنندگان و وارد کنندگان همکاری وسیعی دارد، برای ادامه فعالیت خود باید یک سری قوانین و مقررات را رعایت کند. اگر می‏خواهید با قوانین شرکت‌‌های حمل و نقل بین المللی آشنا شوید، باید با خود شرکت در ارتباط باشید. زیرا قوانین در نظر گرفته شده برای شرکت‌‌ها و همچنین قوانینی که خود شرکت‌‌های حمل و نقل مد نظر قرار داده ‏اند، متفاوت است.

مقررات حمل و نقل بین المللی کالا

مقررات حمل و نقل بین المللی

مقررات و قانون های حمل و نقل بین المللی در 2 دسته عام و خاص قرار می‌گیرند. مقررات عام بایستی توسط تمامی‌کشورها رعایت شوند و مقررات خاص تنها مختص کشورهای مشخص شده هستند. اگر بخواهیم به مقررات و قوانین حمل و نقل‌‌های بین المللی اشاره کنیم، باید بگوییم که این قوانین بیش از 60 کنوانسیون، موافقت‌نامه و پروتکل را شامل می‏شوند که بعضی از آن‌‌ها را در زیر نام برده ‏ایم:

 • کنوانسیون کالاهای خطرناک یا ADR
 • قوانین گمرکی
 • اینکوترمز (مجموعه ای از قوانین و مقررات اتاق بازرگانی بین المللی)
 • موافقت نامه ترانزیت تجاری سازمان همکاری اقتصادی یا ECO

و موارد متعدد دیگری از این قبیل که برای فعالیت‌‌های بین المللی باید با تمامی ‌آن‌‌ها آشنا بود.

مقررات حمل و نقل بین المللی کالا

مقرراتی که برای حمل و نقل بین المللی کالا در نظر گرفته شده است، تمام و کمال باید توسط شرکت‌‌های حمل و نقل کشورهای مختلف رعایت شود. اگر شرکتی از این قوانین و مقررات خودداری کند، از ادامه فعالیت محروم می‌شود و دیگر نمی‏تواند در زمینه حمل و نقل بین المللی کالا یا حمل و نقل داخلی کالا فعالیتی انجام دهد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله