highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

۹۰ درصد کالاهایی که کدرهگیری بانک گرفتند، وارد فرایند ترخیص شدند

ترخیص کالا

بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ی رسمی در 15 آبان 99 اعلام کرد که حدودا 20 میلیارد دلار کد رهگیری اعلامیه ی تامین ارز صادر کرده که از این تعداد حدودا یک میلیارد دلار در گمرک اظهار نشده اند. علاوه بر موارد فوق بیش از 350 میلیارد دلار با وجود اظهار در گمرک، از گمرک ترخیص نشده اند.

معاون فنی و امور گمرکی برای شفاف سازی بررسی های انجام شده در مشخص کردن تکلیف صدور یک میلیارد و 300 میلیون یورو کد رهگیری اعلامیه ی ارز و وضعیت ترخیص کالا های مربوطه توضیحاتی را ارئه داد که در ادامه به آن میپردایم.

وی اشاره کرد به دنبال اطلاعیه ی بانک مرکزی، گمرک ایران از بانک مرکزی درخواست کرد که مستندات مربوط به اعلام عدم ترخیص بیش از 350 میلیون دلار کالایی که کد رهگیری داشتند را به این سازمان ارائه دهد.پس از گذشت هفت روز از این درخواست به تاریخ 27 آبان بانک مرکزی این اطلاعات را در اختیار گمرک قرار داد.

بر اساس این مکاتبه اعلام گردید «… تعداد ۴۳۷۶ کد رهگیری اعلامیه ی تامین ارز به ارزش ۸۹۲٫۴۵۰٫۵۳۰ یورو در هیچ اظهارنامه‌ای ثبت نشده است و ۲۲۴۱ کد رهگیری اعلامیه ی تامین ارز به ارزش ۳۶۹٫۴۴۰٫۱۳۵ یورو با وجود ثبت در اظهارنامه، ترخیص نشده است.

کد رهگیری اعلامیه ی تامین ارز

نتایج اعلام شده پس از بررسی های بانک مرکزی

معاون فنی و امور گمرکی اعلام کرد که 2241 رکورد ارسال شده توسط بانک مرکزی بررسی گردید و نتایج زیر حاصل شد:

1745 فقره اظهارنامه، پس از صدور و اعمال کد رهگیری اعلامیه ی تامین ارز ، در موعد مقرر از گمرک ترخیص شده اند. ترخیص 289 اظهارنامه نیز در دست انجام است. . ۲۰۶ فقره از اظهارنامه‌های اعلامی نیز در حین انجام تشریفات گمرکی یا اخذ مجوزهای قانونی و یا مکاتبه با دفاتر ستادی گمرک ایران بدلیل تفاوت تعرفه، ارزش یا مباحث مقرراتی هستند و نسبت به ابطال یک فقره اظهارنامه نیز وفق درخواست صاحب کالا اقدام شده است که تمامی این اطلاعات با جزئیات، در اختیار بانک مرکزی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در خصوص ایستایی 206 اظهارنامه نیز توضیح داد و بیان کرد: تأخیر در تودیع حقوق ورودی توسط برخی شرکتها یا مؤسسات دولتی؛ انجام تشریفات و ارائه تعهد توسط صاحب کالا جهت عرضۀ کالای اساسی در سامانه بازارگاه؛ تغییر ردیف تعرفۀ اظهاری در پی بررسی گمرک و لزوم ویرایش ثبت سفارش صادره؛ پیگیری صاحب کالا جهت اخذ و ارائه مجوز معافیت از پرداخت حقوق ورودی؛ اخذ و ارائه مجوزهای قانونی و لزوم انجام آزمایش‌های لازم بر روی نمونه کالای وارده؛ استنباط تفاوت ارزش یا تعرفه و یا اتمام مهلت زمانی ترخیص برخی از اقلام مشمول مصوبات خاص مانند خودرو و کالاهای گروه (۴) و مسائلی از این قبیل عامل این ایستایی شده است.

ترخیص کالاهای با کد رهگیری اعلامیه ی تامین ارز

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران یادآور شد: بر این اساس بررسی‌های صورت پذیرفته نشان می‌دهد نسبت به ترخیص بیش از ۹۰٪ اظهارنامه‌هایی که کدرهگیری بانک آنها صادر شده است اقدام شده است و این امر نشان می‌دهد صاحبان کالا پس از صدور کد رهگیری بانک، کالای خود را از گمرکات ترخیص می‌کنند. با توجه به بررسی تصادفی چند رکورد از ۴۳۷۶ کدرهگیری که مطابق نظر بانک مرکزی به گمرک اظهارنشده و تکلیفی در این خصوص متوجه گمرک نیست به نظر می‌رسد این وضعیت برای کالاهای اظهار نشده به گمرک نیز صدق نماید. باید توجه داشت گمرک ایران اخیراً بخشنامه‌ای را در این خصوص صادر و به کلیۀ مراجع تحویل گیرنده و گمرکات اجرایی ابلاغ نموده تا کالاهای موجود در بنادر و گمرکات به قید فوریت تعیین تکلیف شوند.

منبع خبر : مهر نیوز

date_range آذر 26, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله