highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

آموزش صفر تا صد صادرات

آموزش صفر تا صد صادرات

تحقیقات نشان می‌دهد مشاغل صادراتی نسبت به شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت ندارند، چشم‌انداز رشد، دوام و سودآوری بالاتری خواهند داشت.. همچنین مشاغلی که در حوزه صادرات کالا فعالیت دارند، پس از دو سال به طور متوسط به رشد 30 درصد می‌رسند. دلایل جدی یادگیری تجارت به خارج از کشور به طوریقین بیشتر از این موارد است، که هر فرد را به دانستن در مورد آن مشتاق می‌سازد. به همین علت قصد داریم در این مقاله نکات صادرات ، آشنایی با کلیه امور صادراتی، فعالیت در این زمینه بدون کارت بازرگانی و تمام اطلاعات کاربردی دیگر را در اختیارتان قرار دهیم.


صادرات چیست؟

صادرات به زبان ساده در تجارت بین‌الملل به کالا یا خدماتی گفته می‌شود که در یک کشور تولید و به کشور دیگری فروخته می‌شود. فروشنده این کالا یا خدمات یک صادر کننده و خریدار خارجی واردکننده است. به طور معمول صادرات زیرنظر مقامات دولتی انجام می‌گیرد.

متداول‌ترین مانع صادرات، اقدامات سیاسی و تحمیل‌های وارده شده از دولت‌ها است که مبادله بین‌المللی کالا و خدمات را بین دو کشور محدود یا مسدود می‌سازد.

صادرات چیست؟

مرحله به مرحله تا شروع صادرات

صادرات به خودی خود مفهوم بسیار گسترده‌ای دارد و یک صادر کننده قبل از شروع تجارت باید مراحل مقدماتی زیادی را طی کند. مهم ترین نکات صادرات شامل موارد زیر است:

تأسیس یک شرکت:

برای شروع تجارت صادرات، ابتدا باید یک شرکت یا سازمان اختصاصی یا مشارکتی با یک نام جذاب تاسیس کنید.

افتتاح حساب بانکی:

یک حساب جاری در بانک‌های مجاز که می‌توانید معاملات ارزی داشته باشید، افتتاح کنید.

دریافت کد شناسایی مالیاتی:

برای هر صادر و واردکننده لازم است تا یک حساب و کدشناسایی از اداره مالیات بر درآمد داشته باشد. بعد از افتتاح حساب این شماره را دریافت کنید.

اخد شماره کد وارد و صادر کننده:

طبق سیاست تجارت خارجی، برای صادرات و واردات کالا به برخی از کشورها، اخذ مجوز و کد اختصاصی براساس آیین‌نامه‌ها سازمان بازرگانی و صنایع و معادن ایران ضروری است.

عضویت در اتاق‌های مشترک:

هر اعضای ایرانی باید قبلا عضو یکی از اتاق‌های بازرگانی و صنایع معدن ایران باشد.

انتخاب محصول:

محصول یا کالایی که برای صادرات انتخاب می‌کنید آزاد است به جز موارد کمی که در لیست ممنوع یا محدود سازمان بازرگانی و صنایع و معادن ایران قرار دارند.

انتخاب بازار هدف:

انتخاب بازار یعنی شناخت بازارهای خارجی، راه‌های نفوذ به آن، شناسایی کالاهای رقیب، رقابت در بازار قیمت‌ها. همچنین می‌توانید مزایایی صادرات برای چند کشور تحت فعالیت اتاق بازرگانی را نیز بررسی و آن را به عنوان بازار هدف انتخاب کنید.

نکات مهم صادرات

یافتن خریداران:

یعنی یک بازاریابی عالی و موثر، که دستیابی با آن از طریق مذاکره با خریداران، استفاده از اطلاعات و آمارهای رسمی، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی، تماس با رایزنان بازرگانی در سفارت‌خانه‌ها و اتاق بازرگانی و همچنین استعلام ازموسسه‌های بین‌المللی، امکان‌پذیر است. همچنین برای یافتن خریدار، طراحی یک وب‌سایت چند زبانه از محصولات، قیمت، شرایط پرداخت و اطلاعات کاربردی نیز بسیار مفید خواهد بود.

ارسال نمونه:

ارائه نمونه‌های سفارشی مطابق خواسته خریداران خارجی در گرفتن سفارش و صادرات بسیار کمک می‌کند. طبق قانون تجارت، هر صادرکننده‌ی می‌تواند آزادانه و بدون هیچ محدودیتی نمونه‌های اقلام خود را صادر کند.

قیمت گذاری:

درج و اعلام قیمت محصولات برای توجه خریداران و با توجه به رقابت بین‌المللی بسیار مهم است. قیمت محصول باید با در نظر گرفتن کلیه هزینه‌ها از نمونه تا هزینه بیمه، حمل و نقل، باربری و غیره… انجام شود. هدف از قیمت‌گذاری باید فروش حداکثر مقدار با قیمت رقابتی و با حداکثر سود باشد.

صدور پیش فاکتور:

از دیگر نکات صادرات پیش فاکتور است. تهیه پیش فاکتور برای هر محصول صادراتی توصیه می‌شود. این برگه باید حاوی مشخصات کالا، فروشنده، توضیحات و مشخصات فروشنده باشد. . تهیه برگه هزینه صادرات برای هر محصول صادراتی توصیه می‌شود.

بسته‌بندی و تدارکات ارسال:

در این مرحله باید کالا و محصول مورد نظر را مطابق با توافق‌های انجام گرفته بین فروشنده و خریدار، بسته ‎بندی شود. جهت دریافت مشاوره در زمینه‌ی بسته ‌بندی صادراتی، با گروه بسته‌بندی سازمان توسعه تجارت تماس حاصل کنید.

نکات صادرات

تعیین ارزش گمرگی:

ارزش گمرکی عبارت است از :

 • بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه، حمل و نقل و باربندی (بهای سیف)
 • کلیه‌ هزینه‌های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات
 • حق استفاده از امتیاز نقشه، مدل، علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا
 • سایر هزینه‌هایی که به کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد


کلیه‌ی موارد ذکر شده در براساس نرخ ارز اعلام و از طرف بانک مرکزی ایران دریافت خواهد شد.

کسب مجوز صدور از سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه:

براساس محصولی که صادرکننده قصد صادرات آن را دارد باید مجوز صدور کالا را از ارگان‌های مربوطه مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت،کشاورزی، بهداشت، سازمان ملی استاندارد و یا دیگر نهادها دریافت کند.

صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا:

صادرکننده باید باید فاکتور فروش کالای خود را صادر و با تصویر پروانه گمرگی، تصویر بارنامه حمل و فاکتور فروش به تأیید اتاق بازرگانی رسانده و گواهی مبدا کالا را دریافت کند.

بیشتر بدانید: پروانه گمرکی چیست؟

ارسال کالا به گمرک:

در این مرحله کالا به گمرک حمل و اظهارنامه خروجی یا صادراتی تنظیم شده به گمرک ارائه می‎شود. پس از ارزیابی کالا، پروانه صادراتی، درج می‌گردد.

حمل کالا و بیمه:

صادرکننده با یکی از شرکت‌های معتبر حمل و نقل بین‌المللی کالا را به خریدار می‌رساند. کالا تا رسیدن به مقصد باید بیمه باشد. همچنین شرکت حمل و نقل باید جواز خروجی را از صادرکننده تحویل بگیرد.


مشاوره جهت صادرات کالا


انجام امور صادراتی نیازمند به بهره‌گیری از مشاوران باتجربه و فعالان این عرصه است. با توجه به این‌که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در مورد نکات صادرات موفق کتاب و مقاله‌های زیادی را تهیه و در اختیار عموم قرار داده است.

افراد علاقه‌مند با تحصیلات در این زمینه می‌توانند با شرکت‌های معتبر در رابطه با انجام کلیه امور صادراتی، انتخاب بهترین کالا و محصول مشاوره داشته و فعالیت خود را آغاز کنند.

صادرات کالا بدون کارت بازرگانی

همان‌طور که گفتیم صادرات نیاز به دریافت مجوز از سوی مقامات و سازمان‌های مربوطه دارد و بدون آن غیرقانونی و تخلف به حساب می‌آید. مجوز صادرات و واردات که به کارت بازرگانی شناخته می‌شود، حاوی اطلاعات شخص حقیقی یا خقوقی بوده که تجارت، ترخیص کالا و صادرات کالا براساس آن انجام می‌گیرد، اما یک‌سری فعالیت و شرکت‌ها نیاز به داشتن این کار ندارند که عبارتند از:

 • شرکت تعاونی مرزنشینان
 • ملوانان ایرانی که در بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند
 • کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور
 • پیله‌وران محلی و غیر محلی

سوالات متداول

منظور ازانتخاب بازار هدف در صادرات چیست ؟

انتخاب بازار یعنی شناخت بازارهای خارجی، راه‌های نفوذ به آن، شناسایی کالاهای رقیب، رقابت در بازار قیمت‌ها. همچنین می‌توانید مزایایی صادرات برای چند کشور تحت فعالیت اتاق بازرگانی را نیز بررسی و آن را به عنوان بازار هدف انتخاب کنید.

ارزش گمرکی کالاهای صادراتی شامل چیست ؟

 • بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه، حمل و نقل و باربندی (بهای سیف)
 • کلیه‌ هزینه‌های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات
 • حق استفاده از امتیاز نقشه، مدل، علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا
 • سایر هزینه‌هایی که به کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد

پیش فاکتور صادرات شامل چه مواردی است ؟

تهیه پیش فاکتور برای هر محصول صادراتی توصیه می‌شود. این برگه باید حاوی مشخصات کالا، فروشنده، توضیحات و مشخصات فروشنده باشد. . تهیه برگه هزینه صادرات برای هر محصول صادراتی توصیه می‌شود.

برچسب ها :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله