highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

صادرات ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در ۹ ماه امسال

صادرات سیب

در جلسه علنی ای که امروز (سه شنبه 9 دی ماه ) در جلس شورای اسلامی برگزار شد، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی کشورمان گفت: با توجه به اینکه توسعه امنیت مواد غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است، عملکرد وزارت خانه در راستای تایید همین موضوع بوده است. با توجه به اینکه شیوع بیماری کرونا تاثیر زیادی بر عرصه صادرات کالا و واردات کالا داشته و مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است و نیز با توجه به این موضوع که افزایش نرخ ارز نیز مشکلاتی که برای تامین ارز به اندازه و به موقع برای صادرات محصولات کشاورزی ایجاد کرده است، اما رشد ارزش افزوده این بخش ۴.۴ مثبت در ۶ ماهه نخست امسال محقق شده است.

خاوازی گفت: در ۹ ماه امسال ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول کشاورزی صادر شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۲۲ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۰ درصد رشد داشته است. هم چنین درباره صادرات محصولات باغبانی افزود : در ۹ ماهه ۱۳۹۸ در کل ۶۴۵ هزار تن محصولات باغبانی صادر شد و امسال این رقم به عدد ۸۸۹ هزار تن در ۹ماهه اول رسیده که از نظر وزنی ۳۸ درصد و ارز نظر ارزشی ۴۳ درصد رشد صادرات محقق شد.


رشد صادرات محصولات کشاورزی کشور

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۰۰ هزار تن سیب به ارزش تقریبی ۴۵۹ میلیون دلار صادر شده است افزود : در سال جاری ۴۰۳ هزار تن سیب صادر شده است که این رشد صادرات سیب در قالب موافقت نامه اورآسیا صورت گرفته است.

صادرات محصولات کشاورزی

وی ادامه داد: در سال گذشته ۵ هزار تن سیب به روسیه صادر شده است اما امسال این رقم به ۹۷ هزار تن رسیده است زیرا در اردیبهشت ماه امسال از ۳۴ مرزی که برای تبادل کالا استفاده می شدند فقط ۱۸ مرز باز بود اما امروز ۲۴ مرز فعال است که این نشان از توانایی بخش کشاورزی دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این موضوع که در سال ۹۹ حدود ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن سیب تولید شده است، گفت: یک میلیون و ۵۰ هزار تن این سیب ها (یعنی در حدود ۲۵ درصد سیب تولیدی کشور) در استان آذربایجان غربی تولید شده است.

خاوازی اضافه کرد: از ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن کل سیب تولید شده در کشور، حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن سیب صنعتی است که ۱۷ درشد از در استان آذربایجان غربی تولید شده است.


ایجاد مرکز سورتینگ در آذربایجان غربی

وزیر جهاد کشاورزی اتفاق مبارکی که برای استان آذربایجان غربی در حال شکل گیری است را ورود یک سرمایه گذار برای ایجاد مرکز سورتینگ (درجه بندی) دانست و خاطرنشان کرد: نبود این مرکز، مشکل اصلی در صادرات سیب از آذربایجان غربی است که مقرر شد این سرمایه گذار با زمینی که در اختیار وی گذاشته شد ظرف مدت ۶ ماه آخرین تکنولوژی این موضوع را با حداقل ۱۰ میلیون دلار وارد کرده و این مرکز را ایجاد کند که اتفاق مهمی برای این استان خواهد بود.

وی با اشاره به تصویب قانون خرید تضمینی در مجلس شورای اسلامی گفت: این امر می‌تواند به ما کمک کند تا هم بحث قیمت گذاری برای محصولاتی مانند سیب و کشمش را واقعی تر کرده و هم کشاورزان به مزد خود برسند.

منبع خبر :‌خبرگزاری قطره

date_range دی 9, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله