highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

انفجار در مرز ایران افغانستان

سانحه در مرز ایران افغانستان

سخنگوی گمرک در درباره انفجار در مرز ایران افغانستان، گفت: در این حادثه یکی از کامیون‌های حامل گاز منفجر می‌شود. سپس این انفجار به صورت دومینویی به کامیون‌های دیگر سرایت می‌کند و آنها نیز منفجر می‌شوند. این آتش سوزی در حال حاضر بیش از سه ساعت است که ادامه دارد.

در خواست کمک در پی انفجار در مرز ایران افغانستان

در این شرایط کاری که از گمرک برمی‌آمد این بود که درب مسیرهای عبوری به سمت ایران را باز کند تا کامیون‌ها و افراد بتوانند از محل آتش سوزی به سمت ایران هدایت. همچنین معاونت سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی اقدام به اعزام بالگرد، هلال احمر و تیم‌های اطفای حریق کرد تا به این منطقه اعزام شوند تا هم حریق، اطفا شود و هم مباحث درمانی و امدادی پیگیری شود.

لطیفی سخنگوی گمرک ادامه داد: این آتش سوزی فاجعه بزرگی است و بیش از ۳ ساعت است که به صورت پی در پی ادامه دارد و دولت افغانستان هم از ایران برای اطفای حریق کمک خواسته است. این آتش سوزی به دلیل اینکه ناشی از محموله‌ای سوختی (گاز) است و حجم بالایی دارد تکنیک‌های خاصی را برای اطفا طلب می‌کند و به دلیل فاصله زیاد از مشهد تقاضا کردیم که از بالگرد استفاده شود.

انفجار کامیون حمل گاز

وضعیت کامیون های دچار سانحه شده به چه گونه است؟

به دلیل اینکه این اتفاق در خاک افغانستان رخ داده مشخص نیست چند کامیون دچار حریق شده‌اند تمام تلاش ما این است که کامیون‌های سالم و افراد از آن محیط خارج شوند.
سخنگوی گمرک در پاسخ به این سوال که آیا رانندگان کامیون‌ها ایرانی بودند، گفت: جابجایی کالا از ایران به افغانستان به صورت ترانشیپمنت است یعنی کامیون‌های ایرانی در نقطه صفر مرزی کالاها را تخلیه می‌کنند و کامیون‌های طرف مقابل بارگیری می‌کنند. حجم کامیون‌های افغانی گاهی تا سه برابر کامیون‌های ایرانی است و استانداردهای ایرانی اعم از تقویت شاسی، افزایش کفی و … رعایت نمی‌شود. راننده‌ها افغان هستند. اما چیزی که مهم است این است که در کشورهایی که تجارت زمینی داریم پس از عراق کشور افغانستان وجود دارد که این صادارت کالا به ۳ میلیارد دلار می‌رسد.

انفجار در مرز ایران افغانستان

مرحله اطفا حریق

در مرحله اول عملیات عدم سرایت به مناطق مجاور را انجام شد؛ از دیشب که آتش نشانان وارد خاک افغانستان شدند کنترل و محدود کردن آتش را شروع کردند و در حال حاضر در حال انجام لکه گیری هستند پس از آنکه لکه گیری انجام شد، گام نهایی پاک سازی است.

هنوز براورد دقیقی از تلفات و خسارات سانحه وجود ندارد اما یک شرکت حمل و نقل که کار جابه جایی سوخت را انجام می‌داد اعلام کرد که ۳۰۰ کامیون داشته و تمامی آنها سوخته است بنابراین امکان ارائه آمار دقیق فعلاً وجود ندارد و اعلام نابود شدن حدود ۵۰۰ دستگاه کامیون دقیق نبوده و بیشتر مبتنی بر حدس و گمان است.
با تمهیداتی که گمرک ایران و سایر دستگاه‌های مستقر در مرز انجام دادند، ۲۰۰۰ کامیون از درگیر شدن با سانحه نجات پیدا کردند.

در گمرک دوغارون ایران ۱۲ باسکول داریم اما در طرف افغان ۲ باسکول وجود دارد که معمولاً هم یکی از آنها خراب است و طبیعی است که تراکم بیشتری از کامیون‌ها در سمت افغانستانی مرز ایجاد می‌شود. سخنگوی گمرک ایران با اشاره به ادامه تجارت در دیگر مرزهای مشترک بین ایران و افغانستان، گفت: دو مرز ماهیرود و میلک که دو مرز اصلی ما با افغانستان هستند فعالیتشان ادامه دارد و تجارتی که از دوغارون انجام می‌شد می‌تواند به این دو مرز منتقل شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر تمهیدات گمرک ایران و نهادهای مستقر در مرز نبود، ۲۰۰۰ دستگاه کامیون دیگر نیز در آتش می‌سوخت و باعث بیشتر شدن حجم سانحه می‌شد. ۸۰ درصد کامیون‌هایی که در اسلام قلعه بودند افغانستانی هستند و تنها ۲۰ درصد ممکن است کامیون ایرانی باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

date_range بهمن 27, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله