highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

گسترش صادرات ایران و ارمنستان و ورود ایران به بازار های اروپایی

صادرات ایران و ارمنستان

علیرضا عباسی نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ، در رابطه با نامه اخیر معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت به وزارت صمت در رابطه با درخواست کشور ارمنستان برایگسترش صادرات ایران و ارمنستان و صادرات ۲ هزار و ۲۵۰ قلم کالا به این کشور، گفت: ارمنستان بعد از جنگ قره‌ باغ و درگیری مستقیم با آذربایجان که حمایت تمام قد ترکیه را پشت سر خود داشت، قصد دارد که ۲۲۵۰ محصول وارداتی از ترکیه را لغو کند و از ایران خواسته که واردات این تعداد کالا که می‌تواند چند میلیارد دلار برای ایران سودآوری داشته باشد را بر عهده بگیرد.

فرصت استثنایی ایران برای ورود به بازار اروپا

عباسی گفت: این درخواست یک فرصت استثنایی برای ایران است که بازار خود را با کشور ارمنستان گسترش دهد. طبق آمار سال ۲۰۱۸ تنها حدود ۵.۵ درصد از بازار ارمنستان یعنی چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار تحت اختیار ایران بود اما با توجه به اینکه که کشور ارمنستان محصور در خشکی است و رابطه خوبی هم با دو کشور آذربایجان و ترکیه دارد صرفا می تواند محصولات مورد نیاز خود را از ایران و روسیه وارد کند . بنابراین ایران می تواند با غنیمت شمردن این فرصت حجم زیادی از بازار ارمنستان را در اختیار خود قرار دهد.

وی با اشاره به این موضوع که نیازهای اساسی ارمنستان شامل مواردی مانند مواد غذایی، سوخت، محصولات برقی، دارویی، پوشاک، پارچه، برخی محصولات کشاورزی و… میشود بیان کرد : در سال‌های گذشته نیز این فرصت استثنایی برای اقتصاد ایران ظهور کرده بود که درست استفاده نشد.

عباسی تصریح کرد:این فرصت طلایی می توانست در بازار روسیه نیز اتفاق بیفتد. در ماجرای تحریم کالاهای مصرفی روسیه که از ترکیه وارد می‌شد، ایران می‌توانست به راحتی بسیاری از کالاهای خود را به کشور پهناور روسیه ارسال کند ولی برنامه‌ریزی دقیقی برای این موضوع شکل نگرفت.

وی ادامه داد: در موضوع تحریم همه جانبه قطر از سوی کشورهای عربی هم ایران با توجه به مرز دریایی گسترده و مشترک با قطر بسیاری از کالاهای این کشور را می‌توانست تامین کند و میلیاردها دلار برای کشور ارزآوری داشت، اما نبود برنامه‌ریزی دقیق و تسهیل صادرات در دولت روحانی سبب از دست رفتن فرصت طلایی اقتصادی شد.

گسترش صادرات ایران و ارمنستان

مهم ترین کالاها در صادرات ایران و ارمنستان

نماینده مردم کرج در مجلس افزود:بیشترین میزان صادرات ایران به ارمنستان شامل سوخت‌های فسیلی، محصولات پلاستیکی، مواد شیمیایی معدنی و فلزات گران‌بها، محصولات سرامیکی، مواد معدنی گوگرد، آهک، خاک، نمک، گوگرد، سیمان و گچ، آهن و فولاد، هندوانه، انواع میوه و مرکبات، آجیل و شیشه و ظروف شیشه‌ای می شود که با تشکیل سریع و عملیاتی یک کمیته مشترک و اجرایی شدن سریع و فوری آن و با توجه به در اختیار داشتن گمرک و دروازه مشترک تجاری فرصت مناسبی برای استفاده از صادرات در ارمنستان از سوی ایران است.

عباسی گفت: این فرصت هم چنین می تواند باعث ورود ایران به بازارهای اروپایی شود زیرا، ارمنستان به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا می‌تواند ۶ هزار و ۴۰۰ قلم کالا با پرداخت حقوق گمرکی بسیار کم به اتحادیه اروپا صادر کند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت در هفت سال گذشته اهتمام جدی برای تسهیل رفت و آمد تجار و ایجاد بازارهای پر سود با کشورهای همسایه را نداشته و در چندین کشور منطقه که می‌توانستیم بازارهای چند میلیارد دلاری داشته باشیم، بسیار عقب هستیم و تنها چند ده میلیون دلار صادرات جزئی و بدون برنامه‌ریزی با آنها داریم.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

date_range دی 15, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله