highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

تاثیر برخی مسائل سیاسی بر روابط اقتصادی ایران با کشورهای همسایه

روابط اقتصادی با کشورهای همسایه

جلسه روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه که به ریاست معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری برگزار شد  با تاکید بر اهمیت روابط اقتصادی ایران با کشورهای همسایه گفت : بر اساس آمارها، 65 درصد از صادرات کشور در هشت ماهه نخست سال جاری به کشورهای همسایه بوده است که لازم است اتاق بازرگانی ایران برنامه ای مشخص و دقیق برای همکاری با هر یک از کشورهای همسایه تدوین و آن را در دستور کار قرار دهد.

جهانگیری تاکید کرد که سیاست جمهوری اسلامی ایران بر مبنای توسعه همکاری با کشورهای همسایه است و افزود : کشورهای همسایه هدف اصلی صادرات برای کشور ما هستند که باید ضمن تعیین اولویت ها، بسترهای لازم را برای گسترش همکاری با این کشورها فراهم کنیم. در نتیجه نیاز به ایجاد و تکمیل زیرساخت های همکاری با این کشور ها وجود دارد.

روابط اقتصادی ایران

وی اشاره کرد : در این دوره تلاش شد علی رغم همه محدودیت ها، راه آهن سراسری کشور به راه آهن کشورهای همسایه متصل شود و در این زمینه گام های موثری برداشته شد. در بخش حمل و نقل جاده ای و ساماندهی مرزها نیز ضعف هایی وجود دارد که لازم است تقویت ناوگان حمل و نقل جاده ای به شکل ویژه در دستور کار قرار گیرد و در مرزها نیز شرایطی فراهم شود تا شاهد معطلی طولانی مدت کامیون ها برای عبور از مرز نباشیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه روابط اقتصادی و مبادلات تجاری نباید تحت تاثیر برخی مسائل سیاسی قرار گیرد، اظهار داشت: همکاری بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی کشورهای همسایه باید همواره رو به رشد باشد چرا که توسعه همکاری های اقتصادی و گسترش مراودات تجاری می تواند در حل مسائل سیاسی فیمابین نیز موثر باشد.


تاثیر موقعیت استراتژیک بر روابط اقتصادی ایران با کشورهای همسایه

با توجه به استراتژیک و راهبردی بودن روابط ایران با کشورهای همسایه، وی افزود : رویکرد دیپلماسی اقتصادی ایران این است که هیچ محدودیتی برای همکاری های تجاری و اقتصادی با کشورها دیگر بویژه کشورهای همسایه وجود ندارد و نباید اجازه دهیم مبادلات اقتصادی بخاطر برخی مسائل سیاسی حاشیه ای کاهش پیدا کند.

باید برای استمرار تحریم ها و یا لغو تحریم ها آمادگی و برنامه دقیق داشته باشیم اما با فرض بهبود شرایط و ایجاد فرصت برای همکاری با کشورهای اروپایی، باید توجه داشته باشیم که کشورهای همسایه اولویت اول در توسعه روابط هستند ضمن آنکه نباید کشورهایی که در شرایط سخت با ما همکاری کردند را نادیده بگیریم.

ایران موقعیت جغرافیایی استثنایی دارد و علاوه بر منابع طبیعی محل عبور کریدورهای شمال – جنوب و شرق – غرب است و همسایگی با 15 کشور امکان مهمی برای توسعه در اختیار ما قرار داده است. در نتیجه باید بخش خصوصی بیش از پیش فعال شود و بسترهای لازم برای حمایت فعالان اقتصادی فراهم شود. جهانگیری با اشاره به این نکات افزود : تجربه نشان داده موانع تحریم معمولا گریبانگیر فعالیت اقتصادی دولت است اما بخش خصوصی با روابط نزدیک و مراوداتی که با بخش خصوصی کشورهای هدف دارد، با محدودیت کمتری برای همکاری اقتصادی مواجه است.

در این جلسه که رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس سازمان توسعه تجارت و معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، امارات، ترکیه، عراق، ارمنستان، عمان، سوریه و پاکستان نیز در سخنانی به بیان مهم ترین مسائل و مشکلات پیش رو پرداختند و خواستار رفع موانع و محدودیت های داخلی و مدیریت یکپارچه در تجارت خارجی شدند.


تبادلات وارداتی ایران با کشورهای همسایه

شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تقریبا نیمی از صادرات غیرنفتی کشور به کشورهای همسایه انجام می شود، گفت: میزان واردات کشورهای همسایه حدود 2 هزار میلیارد دلار است که سهم ما از این میزان 25 میلیارد دلار است و این یعنی ظرفیت صادرات به این کشورها بسیار بیشتر از میزان فعلی است.

وی با بیان اینکه اکثر مشکلات برای توسعه همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه به مسائل داخلی مرتبط است، خواستار تقویت زیرساخت های حمل و نقل و رفع مسائل مرزی و مشکلات گمرکی برای توسعه صادرات شد.

منبع خبر: ایسنا

date_range آذر 23, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله