highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

دموراژ یا حق توقف چیست؟

حق توقف کانتینر

بسیاری از بازرگانان بر این باورند که اگر کار را به شرکت‌های ترخیص کالا بسپارند، نیازی برای یادگیری و آموزش اصطلاحات مربوط به حمل و نقل نیست؛ در حالی که این تصور اشتباه است. به عنوان مثال کرایه معطلی یا حق توقف کانتینر اصطلاحی هستند که در بازرگانی بین‌الملل و حمل و نقل کاربرد دارند. خیلی از افراد با این اصطلاحات آشنا نبوده و همین سردرگمی باعث ضررهای بزرگ اقتصادی به آنان شده است. در این مقاله می‌خواهیم به تعریف و شرح این دو اصطلاح بپردازیم و توضیحاتی پیرامون آن بیان کنیم.

.


حق توقف کانتینر چیست؟

دموراژ یا حق توقف به زمانی گفته می‌شود که کانتینر بیشتر از زمان تعیین شده در قرارداد، در اختیار صاحب بار قرار دارد. در این صورت صاحب بار موظف است بابت تأخیر و مدت زمان مازاد جریمه‌ای به شرکت حمل و نقل پرداخت کند. به عبارتی دیگر،‌ هزینه معطلی کالا در گمرک را دموراژ می‌گویند. برای فهم بهتر این موضوع، بهتر است «فری تایم» را تعریف کنیم. هنگامی که قرارداد اجاره کانتینر برای حمل و نقل دریایی منعقد می‌شود، مدت زمانی را به عنوان فری تایم(Free Time) در مبدأ بارگیری و فری تایم در مقصد تخلیه، توسط شرکت حمل و نقل کشتیرانی تعیین می‌شود.

دموراژ یا حق توقف

این مدت زمان، نشان دهنده تعداد روزها و ساعاتی است که صاحب بار می‌تواند کانتینر را در اختیار داشته باشد که در صورت تخلف از این مدت قرارداد، باید جریمه آن را پرداخت نماید. جالب است بدانید، اصطلاح دموراژ، اولین بار برای کرایه معطلی کشتی استفاده شد، اما به مرور زمان برای کانتینر مورد استفاده قرار گرفت. در مقابل دموراژ، دیسپاچ است. این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که کانتینر قبل از موعد تعیین شده، بار را تخلیه کند.

بیشتر بدانید: واحد کانتینر چیست

فری تایم مبدأ و فری تایم مقصد چیست؟

به مدت زمانی که کانتینر خالی از محوطه برداشته شده و تا زمانی که کانتینر پر تحویل محوطه کانتینری می‌شود، این اصطلاح فری تایم مبدأ نامیده می‌شود. در مقابل به مدت زمانی که از لحظه‌ای که کانتینر پر از محوطه کانتینری برداشته شده تا زمانی که کانتینر خالی تحویل محوطه می‌شود، فری تایم مقصد نام دارد. فری تایم ممکن است 10، 14 یا 21 روزه باشد.

علت هزینه دموراژ یا حق توقف

بعضی از بازرگانان تازه وارد، به دلیل عدم آگاهی و اطلاع از هزینه‌های مربوط به تجارت، ضررهایی متحمل می‌شوند. عوامل زیادی وجود دارد که این هزینه‌های اضافی را ایجاد می‌کند. یکی از آن عوامل، ایجاد اختلاف بین شرکت کشتیرانی و صاحب کالاست. ممکن است صاحب کالا برای ترخیص کالای خود از لحاظ مالی با مشکل مواجه شود. این عدم آگاهی از هزینه‌های معطلی در ترخیص این مشکل را بیشتر می‌کند. همچنین اگر صاحب کالا، سندها و مجوزهای مربوط به ترخیص کالا را به موقع دریافت نکرده باشد، مدت فرآیند ترخیص کالا را زیاد کرده و باعث می‌شود مراحل ترخیص به طول انجامد. همچنین اگر پلیس و بازرسی‌های مختلف بخواهند کالاهای موجود در کانتینرها را بررسی کنند. این عوامل باعث می‌شود هزینه‌هایی بابت تأخیر و دیرکرد کانتینرها برای صاحب کالا به وجود آورد.

بیشتر بدانید: بیمه حمل و نقل کالا

راه‌های کنترل هزینه حق توقف

برای کنترل هزینه‌های مربوط به حق توقف و یا جلوگیری از جریمه شدن بابت تأخیر در تحویل کانتینر، باید مواردی را توجه داشت. به طور مثال باید با توجه به نوع کالا، اگر حدس می‌زنید زمان ترخیص کالای شما با تأخیر مواجه می‌شود، سعی کنید از سرویس کانتینری استفاده کنید که فری تایم بیشتری داشته باشد. همچنین در واردات سعی کنید شرایط ذکر شده در بارنامه را با دقت مطالعه کنید تا هزینه و تعرفه‌ای مازاد در آن قید نشده باشد. قبل از رسیدن بار، فرآیند ترخیص کالا را شروع کرده و در زمان صرفه‌جویی کرده باشید.

بیشتر بدانید: صدور بارنامه و مقررات آن


نحوه محاسبه هزینه‌ها در دموراژ

تمام هزینه‌های حق توقف کانتینر در قرارداد درج شده است. این هزینه‌ها به صورت روزشمار محاسبه شده و هزینه‌های دیرکرد و جریمه‌های هر شرکت کشتیرانی و همچنین این هزینه‌ها در هر کشوری متفاوت است. در ضمن با توجه به اندازه‌های مختلف کانتینرها و سایز و حجم حمل کالا، هزینه اجاره آن‌ها و همچنین دیرکرد آن متفاوت است.
بنابراین در حمل و نقل دریایی و واردات و صادرات کالا، هزینه‌های مختلفی وجود دارد. پیشنهاد ما این است اگر قصد واردات و ترخیص کالا دارید و همچنین از تجربه کافی و مهارت لازم در این زمینه ندارید، حتما از افراد و موسسات با تجربه و متخصص کمک بگیرید.

سوالات رایج دموراژ یا حق توقف 

دموراژ یا حق توقف به زمانی گفته می‌شود که کانتینر بیشتر از زمان تعیین شده در قرارداد، در اختیار صاحب بار قرار دارد. در این صورت صاحب بار موظف است بابت تأخیر و مدت زمان مازاد جریمه‌ای به شرکت حمل و نقل پرداخت کند

به مدت زمانی که کانتینر خالی از محوطه برداشته شده و تا زمانی که کانتینر پر تحویل محوطه کانتینری می‌شود، این اصطلاح فری تایم مبدأ نامیده می‌شود.

به مدت زمانی که از لحظه‌ای که کانتینر پر از محوطه کانتینری برداشته شده تا زمانی که کانتینر خالی تحویل محوطه می‌شود، فری تایم مقصد نام دارد.

تمام هزینه‌های حق توقف کانتینر در قرارداد درج شده است. این هزینه‌ها به صورت روزشمار محاسبه شده و هزینه‌های دیرکرد و جریمه‌های هر شرکت کشتیرانی و همچنین این هزینه‌ها در هر کشوری متفاوت است.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله