highlight_off
در صورت تمایل به مشاوره رایگان، استعلام نرخ و سفارش تلفنی، شماره همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت تماس حاصل گردد.
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
در صورت تمایل به انجام روند به صورت کاملا آنلاین، ثبت نام کنید و فرم های مربوطه را تکمیل و تا تحویل بار از همین طریق پیگیری نمایید.

سامانه جامع تجارت راهی برای حذف رانت‌خواری و امضاهای طلایی

سامانه جامع تجارت ایران

سامانه جامع تجارت از مردادماه سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در بخش های مختلف با فرآیند ثبت سفارش چند گروه کالایی به‌ طور رسمی آغاز کرد و به صورت مرحله ای، ثبت سفارش کالاها به این سامانه و بخش تجارت فرامرزی منتقل شد، این فرآیند به نحوی بود که در پایان سال ۱۳۹۶ تمام تعرفه‌های ثبت سفارش به سامانه جامع تجارت انتقال یافته بود.
سامانه جامع تجارت برای آسان کردن فرایند بازرگانی راه اندازی شد زیرا روش های اداری گذشته نمی توانست پاسخ گوی دنیای مدرن تجارت باشد. این سامانه از برنامه های دولت دوازدهم برای رسیدن به دولت الکترونیک بود که با انجام اموری مانند ثبت سفارش کالا، اخذ مجوزهای ورود و استعلام کارت بازرگانی، گامی در این راستا برداشتند.

سامانه جامعه تجارت

اهداف سامانه جامع تجارت

• کاهش فساد در اقتصاد و تجارت
• کاهش پیچیدگی‌ها
• تسهیل و تسریع در انجام امور تجارت بین‌الملل
• یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیندها
• پل ارتباطی تجار و بازرگانان با دستگاه‌های مربوطه در زمینه تجارت بین‌الملل
یکی دیگر از هدف های سامانه جامع تجارت ایجاد درگاه واحد برای بازرگان و فعالان تجاری بود تا درخواست را از آنها دریافت و بین دستگاه های مربوط منتشر کند.


توسعه بخش تجارت داخلی سامانه

از اوایل سال ۱۳۹۷ موضوع رصد کالاهای اساسی مطرح شد که بر اساس آن بخش تجارت داخلی سامانه جامع تجارت در دستور کار قرار گرفت که رهگیری کالاها را در این درگاه برای جلوگیری از عرضه خارج از شبکه، افزایش بی‌رویه قیمت ها و کمبود کالا در سطح عرضه ممکن می سازد.

در ماه های اخیر «علیرضا رزم حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از فعالیت سامانه جامع تجارت، آن را یکی از مسیرهای مقابله با فساد، رانت‌خواری و حذف امضاهای طلایی، با کاهش مراجعه حضوری معرفی کرده بود.وی همچنین تأکید کرده بود که بروکراسی اداری مانع توسعه است و اراده بر این است تا بخشی از بروکراسی مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت به تدریج حذف شود و تولید و تجارت فارغ از دیوان سالاری دولتی رشد و ارتقاء یابد.

همچنین حمید زادبوم رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، بهره‌برداری از این سامانه را مساوی با حذف دخالت افراد و سلایق اشخاص دانسته که به موجب آن تجارت خارجی ایران در تراز جهانی قرار می‌گیرد.وی افزایش سرعت عمل در تجارت خارجی را از دیگر مزایای این سامانه دانسته که می تواند در شاخص های مرتبط با زمان در تجارت جهانی رتبه ایران بهبود و ارتقا یابد.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفته است: انجام فرآیندهای کاری صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه تسهیل و هزینه ها برای تجار کاهش خواهد یافت و به حداقل می‌رساند و همچین شرایط ارزی کشور و شرایط تجارت و اقتصاد با شیوع ویروس کرونا نیاز به سامانه جامع تجارت را بیشتر مشهود کرده است.

افتتاح سامانه با حضور رئیس جمهور

سامانه جامع تجارت روز ۱۰ آذرماه به حضور مسئولان مربوطه به دست رییس جمهوری افتتاح شد و مورد بهره برداری قرار گرفت تا از این پس تمام امور تجاری و توزیعی کالاها از طریق این درگاه و بدون مراجعه حضوری در کوتاه‌ترین زمان انجام شود. با راه‌ اندازی سامانه جامع تجارت بسیاری از مشکلات تجاری ناشی از عدم شفافیت، انحصارگرایی، ناهماهنگی در امور صادرات و واردات، رفع شده و از قاچاق کالا و فساد اقتصادی ممانعت خواهد شد.

بر همین اساس، رییس جمهوری در سخنانی اظهارداشت: بهره برداری از این سامانه جزو آرزوهای مهم دولت بود که می تواند مبارزه با قاچاق را تسهیل و از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری کند.در حال حاضر 70 درصد این سامانه قابل دسترسی است و ۳۰ درصد باقی مانده که مربوط به سامانه انبارهای دولتی، گمرکات و بنادر می شود تا ۱۱ بهمن ۹۹ تکمیل خواهد شد تا به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

با راه اندازی کامل سامانه در نیمه بهمن ماه، تمام مراحل تجارت بر روی آن قابل پیگیری و مشاهده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

date_range آذر 16, 1399
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نرخ و پیگیری محموله